متاورس در دبی

متاورس دبی
چکیده مطلب
در این مقاله به بررسی اهداف و مزیت های این پلتفروم در امارات پرداختیم.
دسترسی آسان به مطالب

متاورس در دبی دقیقا چه هدفی را دنبال میکند؟ چه فعالیت های در این فرا دنیا قابل انجام است؟ متاورس کلمه نسبتا جدید در حوزه فناوری است، اما در حال حاضر یک واقعیت است. هیاهو در مورد متاورس روز به روز در بین افراد تجاری در حال افزایش است. به همین علت بسیاری از کشورها تلاش دارند از این حوزه عقب نمانند و به نوعی پیشرو در این زمینه باشند، از جمله کشور امارات متحده عربی.

کارشناسان معتقدند متاورس بهترین پلتفرم برای راه اندازی کسب و کارهای دیجیتالی است و این قابلیت را دارد که هر سال بیش از 1 تریلیون دلار سود ایجاد کند. اگر علاقمند به آشنایی با جهان‌ مجازی متاورس هستید و از استراتژی و مزیت های این پدیده نو ظهور در دبی بیشتر اطلاعات میخواهید با ما همراه باشید.

تعریف متاورس در دبی
متاورس واقعیت مجازی در دبی

متاورس در دبی چیست؟

متاورس در دبی یک فضای دیجیتالی که در زمان واقعی وجود دارد و از ادغام واقعیت فیزیکی و واقعیت مجازی (VR) پدید می‌آید. به زبان ساده ، این یک دنیای مجازی است که کاربران دقیقاً همان کاری را که مردم در دنیای واقعی انجام می دهند با کمک فناوری های مانند بلاک چین، ارز دیجیتال، واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و غیره انجام میدهند .

متاورس در دبی چندین فناوری از جمله واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و ویدئو را ترکیب می کند تا فضایی را ایجاد کند که کاربران در آن در دنیای دیجیتال به معنای واقعی زندگی کنند .

تاریخچه متاورس:

اگرچه مفهوم متاورس جدید نیست، اما یک واقعیت در حال تکامل است. در سال 1992، نیل استفنسون اولین کسی بود که در رمانی با عنوان «سقوط برفی» از اصطلاح «متاورس» استفاده کرد. که در آن رمان آواتارهای واقعی را تصور می کرد که در ساختمان های سه بعدی واقع گرایانه و سایر محیط های واقعیت مجازی با هم ملاقات می کردند.

از آن زمان، پیشرفت‌های مختلفی در راه رسیدن به یک متاور واقعی صورت گرفته است. یک دنیای مجازی آنلاین که واقعیت افزوده، واقعیت مجازی، آواتارهای هولوگرافی سه‌بعدی، ویدئو و سایر ابزارهای ارتباطی را در خود قرار بدهد. مفاهیم متاورس در حال حاضر در جهان های بازی آنلاین مانند Fortnite، Minecraft و Roblox وجود دارد. و شرکت های پشت این بازی ها، جاه طلبی دارند که بخشی از تکامل متاورس باشند.

متاورس در دبی چگونه کار میکند؟

متاورس در دبی با ارزهای دیجیتال و NFT یا توکن‌های غیرقابل تعویض کار میکند، بلاک چین همچنین امکان عملیاتی شدن توکن های غیرقابل تعویض (NFT) و ارزهای دیجیتال را فراهم کرده است به همین دلیل است که کسب‌وکارها و استارت‌آپ‌ها می‌توانند آن را به عنوان بستر مناسبی برای جستجوی ایده‌های تجاری مدرن در دنیای مجازی انتخاب کنند.

شرکت‌های دولتی امارات که توسط ولیعهد دبی راه‌اندازی شده‌اند، مشتاق هستند تا بخشی از چشم‌انداز دبی برای تبدیل شدن به یک قطب جهانی در بخش متاورس و بلاک چین شوند. واحد پول این دنیا hex است، هر هگز معادل 100 دلار است. فراجهان در حال شکوفا شدن است و جهان وسیعی از فرصت های اقتصادی را برای همه ایجاد می کند. همچنین متاورس در دبی دارای محدودیت پرداخت 100 دلار بایننس است.

کاربرد متاورس در دبی
کاربرد متاورس در دبی چیست ؟

عوامل راه اندازی متاورس در دبی :

عوامل راه اندازی متاورس در دبی متنوع است و این کشور از چندین سال قبل تلاش های زیادی برای آماده سازی زیر ساخت های این فناوری انجام داده است. از جمله این فعالیت ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مجوز کسب و کار های مجازی در سال 2019
 • ساخت اولین ابرشهر مجازی جهان در سال 2021
 • فعالیت حدود 1000 شرکت در این زمینه
 • امکان دسترسی مجازی به مراقبت های پزشکی و غیره

اهداف متاورس در دبی :

اهداف متاورس در دبی این است که این شهر جزء یکی از 10 شهر برتر در بخش متاورس باشد. حدود 4 میلیون درهم به اقتصاد امارات متحده عربی کمک کند و حدود 40000 شغل مجازی ایجاد کند.

امارات متحده عربی برای مدت طولانی برای تحول دیجیتال و همچنین سرمایه گذاری هنگفت بر روی فناوری های جدید مانند واقعیت افزوده، واقعیت مجازی، متاورس و غیره تلاش کرده است. تا تأثیر مثبتی بر زندگی مردم بگذارد و دبی را به یکی از هوشمندترین مراکز در سراسر جهان تبدیل می‌کند که فرصت‌های اقتصادی جدیدی را فراهم می آورد.

استراتژی متاورس دبی چیست؟

استراتژی متاورس دبی قصد دارد نوآوری دارد، مزایای اقتصادی متاورس را از طریق همکاری های تحقیق و توسعه افزایش دهد و اکوسیستم های پیشرفته ای را از طریق مشوق ها ایجاد میکند که شرکت ها و پروژه ها را به دبی می آورند. همچنین بر ایجاد استعدادها و حمایت از آموزش های مهم متاورس با هدف سازندگان محتوا، توسعه دهندگان و آخرین اما نه کم اهمیت ترین کاربران جامعه متاورس تمرکز دارد.

استانداردهای جهانی را در ایجاد پلتفرم های ایمن و مطمئن برای کاربران متاورس فراهم می آورد.

مزیت متاورس در دبی:

مزایای راه اندازی خدمات متاورس در دبی برای مردمی که به آرامی اما عمیقاً به ارزش و پتانسیل متاورس پی برده اند، بسیار زیاد است. . به همین دلیل است که شرکت‌ها و شرکت‌ها خود را آماده می‌کنند تا از فضای تقریباً در دسترس متاورس برای ارائه جدیدترین خدمات دیجیتال به توده‌ها استفاده کنند. متاورس تعداد زیادی فرصت تجاری پرسود را برای همه، از استارت آپ های جدید گرفته تا شرکت های با سابقه، برای کسب درآمدهای کلان از آنها فراهم می کند.

شرکت متاورس یا استارت آپ در دبی، امارات متحده عربی دارایی بزرگی برای بسیاری از افراد خواهد بود. در اینجا، آنها این شانس را خواهند داشت که ایده‌های جدید را کشف کنند، ریسک‌های حساب شده را انجام دهند، آزمایش‌هایی انجام دهند، کسب‌وکارهای جدید ایجاد کنند.

مزایای متاورس در دبی
مزایای ورود متاورس به دبی

مزایای راه اندازی کسب و کار متاورسی در دبی:

مزایای کلیدی متعددی برای راه اندازی کسب و کار متاورسی در دبی وجود دارد، از جمله :

 • امکان تجارت در سطح جهانی
 • کاهش ریسک‌های احتمالی
 • امکان آزمایش با کمترین هزینه ها
 • کاهش هزینه تولید
 • امکان دسترسی بیشتر مصرف کنندگان و غیره

آینده متاورس در دبی :

آینده متاورس در دبی با رهبری و مدیریت بالاترین مسئول این حوزه ، تجلی کاملی از جاه طلبی دبی برای تبدیل شدن به یک مرکز بین المللی برای نوآوری است. با هدف اینکه فناوری همسو با متاورس 1 درصد از تولید ناخالص داخلی امارات را تشکیل دهد. و همچنین در حدود 4 میلیارد دلار تا سال 2030 برای این کشور سود آوری داشته باشد.

متاورس در دبی چه فرصت های تجاری دارد؟

متاورس در دبی فرصت های تجاری زیادی را ایجاد میکند، امروزه موارد زیادی وجود دارد که همگی می توانند نسخه های خود را در متاورس ایجاد می کنند. از جمله این فرصت های تجاری:

 • حرفه های آموزش و تعلیم، پزشکی، نظامی، گردشگری و غیره
 • حوزه فروش محصولات
 • حوزه خدمات
 • شرکت‌ها
 • رسانه‌های اجتماعی و غیره

سازمان ارائه دهنده مجوز خدمات متاورس در دبی:

مجوز ارائه دهنده خدمات Metaverse در دبی اخیراً در سال جاری توسط DMCC منتشر شد. این مجوز برای تجار، کارآفرینان یا سرمایه گذارانی است که در توسعه و میزبانی محیط های مجازی فعال هستند. به خاطر داشته باشید که مجوز ارائه دهنده خدمات متاورس نمی تواند برای ایجاد و صدور توکن های مبادله و قابل معامله استفاده شود. مجوز همچنین به شما اجازه نمی دهد که معاملات دارایی های رمزنگاری شده را انجام دهید.

این مرکز به شما این امکان را می دهد که برخی از NFT ها را در یک پلت فرم بازار الکترونیک NFTs معامله کنید. آنها این پلتفرم را برای این منظور راه اندازی کرده اند که بهبود و تسهیل تعاملات بین طرفین در نظر گرفته شود.

دنیای متاورس دبی چگونه است؟

دنیای متاورس دبی امیدوار است اهداف تحقیق و توسعه (R&D) را افزایش داده و هدف قرار دهد و شرکت‌های فناوری جهانی را به شهر جذب کند و در عین حال اکوسیستم‌هایی برای فناوری‌های نوظهور از جمله واقعیت مجازی، افزوده، ترکیبی و توسعه یافته (VR/AR/MR/XR) ایجاد کند. دوقلوهای دیجیتال، 5G، محاسبات لبه، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، بلاک چین، یادگیری ماشین (ML)، اینترنت اشیا (IoT).

بر اساس این ابتکار، دبی وارد مرحله توسعه چندین فناوری نوظهور کلیدی از جمله هوش مصنوعی (AI)، وب 3، بلاک چین و بسیاری دیگر خواهد شد. در واقع، متاورس بخشی از برنامه دبی برای توسعه استانداردهای جهانی در ایجاد بسترهای امن و ایمن و زیرساخت های فناوری برای کاربران و همچنین مقرراتی برای تسریع پذیرش این فناوری ها است.

کارکرد واقعیت مجازی در دبی
کارکرد متاورس در دبی

ارائه خدمات متاورس در دبی:

ارائه خدمات متاورس در دبی از طریق یک فضای مجازی عمل می کنند که در آن افراد با یکدیگر تعامل دارند و با همه همکاری می کنند تا یک جامعه اینترنتی قوی تشکیل دهند. افراد فعال در این دنیا با کمک آواتارهای دیجیتالی خود را در مقابل افراد دیگر به تصویر بکشند و به شکل مجازی یک جامعه محکم میسازند.

پول دیجیتال، که گاهی اوقات به عنوان ارز دیجیتال شناخته می شود، در Metaverse برای خرید محصولات مختلف مانند محافظ و سلاح در بازی های ویدیویی استفاده می شود. علاوه بر آن، کاربران همچنین می توانند از هدست واقعیت مجازی (VR) برای سفر در سراسر پلتفرم Metaverse استفاده کنند.

اساساً این مجوز به شما امکان می دهد تا عملیات تجاری مرتبط با متاورس را انجام دهید. بدون مجوز، نمی توانید هیچ کسب و کاری انجام دهید یا شرکتی را اداره کنید که خدمات مرتبط با متاورس را به مردم ارائه می دهد.

هزینه مجوز ارائه دهنده خدمات متاورس در امارات:

هزینه مجوز ارائه دهنده خدمات متاورس در امارات از شهری به شهر دیگر متفاوت است. همچنین به نوع کسب و کاری که می خواهید در متاورس شروع کنید یا خدمات یا کالایی که قرار است ارائه دهید بستگی دارد . ارائه دهندگان خدمات متاورس به عنوان کانالی برای کمک به مردم دبی و بقیه امارات متحده عربی برای همکاری، ایجاد و توانمندسازی شبکه های خود با سایر افراد ساکن در نقاط مختلف جهان عمل خواهند کرد.

اگر به میزبانی یا توسعه محیط های متاورس یا راه اندازی کسب و کار در متاورس فکر می کنید، به مجوز ارائه دهنده خدمات متاورس در دبی، امارات نیاز دارید. اما گرفتن مجوز به تنهایی بسیار سخت است و پیچیدگی های متعددی در کل فرآیند دخیل است.

آینده متاورس در دبی :

آینده متاورس در دبی بسیار روشن و خیره کننده است. برندهای تجاری در این کشور این پتانسیل را دارند که راه را به سوی پذیرش این فناوری‌ هدایت کنند. دبی اکنون شاهد حضور جهانی 300 کارشناس و 40 سازمان تخصصی در بحثی در سپتامبر 2022 خواهد بود که با استراتژی متاورس دبی هماهنگ است.

با توجه به نقش فعال دولت، شرکت‌ها اکنون به دنبال راه‌هایی برای توسعه پلتفرم‌های متاورس هستند که می‌توانند فعالیت‌های آزمایشی را راه‌اندازی کنند، رفتار مصرف‌کننده را مطالعه کنند، از تعاملات بی‌درنگ بیاموزند و مدل کسب‌وکار را پرورش دهند.

به عنوان نمونه، شرکت املاک داماک تا 367 میلیون درهم (100 میلیون دلار) را برای توسعه و کسب درآمد متاورزی سرمایه‌گذاری کرده است که به مشتریان بالقوه اجازه می‌دهد تا به صورت مجازی از املاک لوکس خود بازدید کنند، آپارتمانی را انتخاب کنند، گزینه‌های مبلمان و اسباب‌بازی را با لوازمی که ارائه می‌شود بررسی کنند.

همچنین هواپیمایی امارات، یکی دیگر از اولین پذیرندگان متاورس، همچنین اعلام کرد که به زودی تکه‌ای از فناوری همه جانبه را ارائه می‌کند که در آن مشتری می‌تواند عملاً از تجربه سفر با خطوط هوایی ممتاز لذت ببرد.

آینده واقعیت مجازی در دبی
نگاهی به آینده متاورس در دبی

پذیرش متاورس در بین دولت ها :

پذیرش متاورس در بین دولت ها به شدت در حال افزایش است. مانند کشور دبی، چندین دولت دیگر نیز برنامه هایی برای پذیرش فناوری متاورس دارند.

از جمله شهر شانگهای که اعلام کرد برخی از فناوری‌هایی که روی آنها تمرکز خواهد کرد شامل متاورس، NFT و بلاک چین است. تعداد زیادی از کشورها و مناطق دیگر، از جمله ایالات متحده ، اتحادیه اروپا ، کره جنوبی، عربستان سعودی ، کرواسی، چین ، ژاپن و بسیاری دیگر از متاورس حمایت کرده‌اند. افزایش موارد استفاده، گسترش و نفوذ را برای این پلتفرم تسهیل می‌کند.

نتیجه گیری:

متاورس در دبی یکی از رویاهای بزرگ در زمینه تجارت است که به واقعیت نزدیک شده است. این کشور با تحقیق و توسعه در این زمینه، همکاری با کمپانی های فعال در این حوزه، حمایت از آموزش و تولید محتواهای کاربردی و وجود مشوق برای جذب شرکت ها تلاش دارد تا به عنوان یکی از ده قطب متاورس تبدیل شود.

به نظر شما این کشور در راه اندازی و پذیرش این فناوری چقدر موفق عمل کرده است؟ نظرات ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

نویسنده
مریم نامدار
مریم نامدار

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *