نقشه سایت (sitemap) چیست؟ ( نقشه سایت چه کاربردی در سایت شما دارد )

سایت مپ یا نقشه سایت چیست ؟
چکیده مطلب
دسترسی آسان به مطالب

نقشه سایت چیست ؟ 

نقشه سایت مدل و طراحی از محتوای سایت شما است که به موتورهای جستجو کمک می کند تا تمام محتوای وب سایت شما را پیدا کنند ، بخزند و فهرست کنند و به منظور کمک به کاربران سایت و موتورهای جستجو ایجاد می شود. در واقع sitemap یک لیست از صفحات است که بر اساس موضوع، نمودار سازمانی یا XML به صورت سلسله مراتبی به یکدیگر وصل شده اند ، نقشه سایت همچنین به موتورهای جستجو می گوید که کدام صفحات در سایت شما مهم تر هستند.

نقشه سایت sitemap چیست ؟ 
نقشه سایت sitemap چیست ؟

چهار نوع نقشه سایت اصلی وجود دارد:

Normal XML Sitemap: این تا حد زیادی رایج ترین نوع نقشه سایت است. معمولاً به شکل یک نقشه سایت XML است که به صفحات مختلف وب سایت شما پیوند می دهد.

نقشه سایت ویدیویی: به طور خاص برای کمک به Google برای درک محتوای ویدیویی در صفحه شما استفاده می شود.

نقشه سایت خبری: به Google کمک می کند تا محتوای سایت هایی را که برای Google News تأیید شده اند پیدا کند.

نقشه سایت تصویر: به گوگل کمک می کند تا همه تصاویر میزبانی شده در سایت شما را پیدا کند.

چهار نوع نقشه سایت اصلی ( نقشه سایت تصویر، نقشه سایت ویدیو ، نقشه سایت خبری ، نقشه سایت نرمال )
چهار نوع نقشه سایت اصلی

چرا نقشه سایت مهم است؟

نقشه ها برای ما مزایای زیادی دارند. به عنوان مثال، نقشه گنج به ما می گوید چگونه ثروتمند شویم. لمس کردن نقشه های توپوگرافی بسیار سرگرم کننده است. نقشه جهان به ما یادآوری می کند که گربه ها حکومت می کنند.

اما ممکن است کمی کمتر به نقشه های سایت علاقه داشته باشید. درک آنها خیلی آسان نیست و آخرین باری که بررسی کردم، دقیقاً سرگرم کننده نیستند. اما اگر آنها را به درستی دریافت کنید، می توانند مسیری برای رتبه بالاتر و ترافیک بیشتر وب سایت فراهم کنند.

موتورهای جستجو مانند گوگل، یاهو و بینگ از نقشه سایت شما برای یافتن صفحات مختلف در سایت شما استفاده می کنند.

چرا نقشه سایت مهم است؟
چرا نقشه سایت مهم است؟ در مقاله نقشه سایت چیست

همانطور که گوگل می گوید :

“اگر صفحات سایت شما به درستی پیوند داده شده باشند، خزنده های وب ما معمولا می توانند بیشتر سایت شما را کشف کنند.”

به عبارت دیگر: احتمالاً نیازی به نقشه سایت ندارید. اما قطعاً به تلاش های سئو سایت شما آسیبی نمی رساند. بنابراین استفاده از آنها منطقی است.

همچنین چند مورد خاص وجود دارد که نقشه سایت واقعاً مفید است.

به عنوان مثال، گوگل تا حد زیادی صفحات وب را از طریق پیوندها پیدا می کند. و اگر سایت شما کاملاً جدید است و فقط تعداد انگشت شماری بک لینک خارجی ( سئو خارجی ) دارد، نقشه سایت برای کمک به گوگل برای یافتن صفحات در سایت شما بسیار عالی است.

یا شاید شما یک سایت تجارت الکترونیک با 5 میلیون صفحه راه اندازی می کنید. مگر اینکه شما پیوند داخلی را به طور کامل پیوند دهید و تعداد زیادی لینک خارجی داشته باشید، گوگل برای یافتن همه آن صفحات با مشکل مواجه خواهد شد. اینجاست که نقشه های سایت وارد می شوند.

با آن، در اینجا نحوه تنظیم نقشه سایت و بهینه سازی آن برای سئو ارائه شده است.

کمی بیشتر در مورد نقشه سایت :

برای درک اهمیت نقشه سایت در سئو ، ابتدا باید نحوه عملکرد موتورهای جستجو را درک کنید. به طور خاص، اصطلاحات “crawl” و “index” به چه معنا هستند.

گوگل ربات ها (یا عنکبوت ها) دارد که دائماً وب و صفحات وب موجودی را اسکن می کنند. این خزیدن است .
سپس ربات‌ها هر صفحه‌ای را که پیدا می‌کند در فهرست غول‌پیکر گوگل دسته‌بندی و ذخیره می‌کنند – به این فهرست‌سازی می‌گویند .
به این ترتیب، وقتی در گوگل جستجو می‌کنید، گوگل در واقع کل وب را در زمان واقعی برای شما اسکن نمی‌کند. در عوض، در حال جستجوی فهرست منظم سازماندهی شده خود است، به همین دلیل است که می تواند نتایج را در کسری از ثانیه به دست آورد.

معنی همه اینها این است که اگر خزیدن صفحه شما سخت باشد، ممکن است وارد فهرست گوگل نشود و اگر در فهرست گوگل نباشد، نمی تواند در جستجوی گوگل نمایش داده شود. اینجاست که نقشه های سایت وارد عمل می شوند.

مزایای نقشه سایت

هرچه گوگل بهتر بتواند سایت شما را درک کند و خزیدن آن آسان تر باشد، می توانید برای کلمات کلیدی هدف خود رتبه بندی موثرتری داشته باشید و ترافیک بیشتری را به سایت خود وارد کنید . با این گفته و با اطلاعات بالا، در اینجا به بررسی مزایای داشتن نقشه سایت می پردازیم:

مزایای نقشه سایت
مزایای نقشه سایت

صفحات خود را سریعتر خزیده و ایندکس کنید

گوگل نمی تواند هر روز کل اینترنت را بخزد. در عوض، «برنامه‌های زمانی» خزیدن متفاوتی برای وب‌سایت‌ها و انواع محتوا دارد ، بنابراین گاهی اوقات ممکن است روزها، هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول بکشد تا Google صفحات جدید را در سایت شما کشف کند. نقشه سایت می تواند به گوگل کمک کند تا صفحات جدید را سریعتر کشف و فهرست بندی کند.

صفحات با ارزش بالا عملکرد خوبی داشته باشند

آیا تا به حال صفحه ای را در سایت خود به روز کرده اید – شاید برای تازه کردن محتوای همیشه سبز خود – اما تغییرات منعکس شده در SERP را ندیده اید؟ دلیلش این است که گوگل از زمان به‌روزرسانی شما، صفحه را نخزد نکرده است. با خزیدن و نمایه سازی کارآمدتر، می توانید اطمینان حاصل کنید که کاربران به روزترین نسخه از بالاترین ارزش و/یا صفحاتی که مرتباً تغییر می کنند را مشاهده می کنند.

به ربات های جستجو کمک کنید تا صفحات یتیم را پیدا کنند

ربات‌های گوگل اغلب صفحات سایت شما را مانند بازدیدکنندگان کشف می‌کنند – با دنبال کردن لینک‌ها در صفحاتی که در حال خزیدن هستند (به همین دلیل است که لینک‌گذاری داخلی بسیار مهم است). صفحات یتیم صفحاتی در سایت شما هستند که لینک های دیگری به آن اشاره نمی کنند و دسترسی به آنها برای گوگل سخت می شود. اما با این صفحات در نقشه سایت شما، گوگل می تواند به راحتی آنها را مکان یابی و فهرست بندی کند.

به گوگل کمک کنید صفحات تکراری را تشخیص دهد

چندین سناریو وجود دارد که در آن یک وب‌سایت تجاری صفحات تکراری یا تقریباً تکراری داشته باشد – برای مثال، در یک سایت فروشگاهی ممکن است صفحات محصول تکراری با رنگ‌های مختلف آن محصول داشته باشید. در این موارد، گوگل ممکن است نداند نسخه اصلی صفحه که می خواهید رتبه بندی کنید کدام نسخه است. با استفاده از نقشه سایت، می‌توانید از تگ‌های متعارف استفاده کنید تا به گوگل نشان دهید کدام نسخه نسخه اصلی و کدام نسخه تکراری است.

مقالات مرتبط با سئو :

انواع نقشه سایت

دو نوع نقشه سایت وجود دارد. نقشه‌های سایت HTML (زبان نشانه‌گذاری فرامتن، برای انسان‌ها) و نقشه‌های سایت XML (زبان نشانه‌گذاری قابل توسعه، برای ربات‌ها).

1- نقشه های سایت HTML

نقشه سایت HTML یک صفحه وب سایت واقعی است که برای بازدیدکنندگان قابل مشاهده است و لیستی از پیوندهای قابل کلیک به تمام صفحات سایت شما دارد. این روش قدیمی برای ایجاد نقشه سایت است، اما همچنان ارزشمند است، مخصوصا برای وب سایت های بزرگ.

گوگل نقشه‌های سایت یا سایت مپ HTML را تشویق می‌کند زیرا فهرست سلسله مراتبی پیوندها می‌تواند به گوگل کمک کند تا مهم‌ترین چیزها را بهتر بفهمد و بر اساس آن فهرست‌بندی کند.

2- نقشه های سایت XML

نقشه سایت XML یک فایل متنی است که لیستی از URL های سایت شما را ارائه می دهد. معمولاً می‌توانید نقشه سایت هر سایتی را با رفتن به آدرس: domainname.com/sitemap.xml پیدا کنید، اما می‌توانید آن را برای اهداف محافظت از سایت تغییر دهید. اما در حالی که می‌توانید نقشه سایت XML یک سایت را ببینید، آنها قرار نیست ابزاری جهت یابی برای بازدیدکنندگان باشند – فقط برای موتورهای جستجو.

نقشه سایت XML به شما امکان می دهد از برچسب ها برای ارائه اطلاعاتی در مورد URL های موجود در آن استفاده کنید، مانند تاریخ آخرین تغییر. همچنین می‌توانید از افزونه‌های نقشه سایت برای ارائه اطلاعات درباره ویدیو، تصویر و محتوای مقاله‌های خبری استفاده کنید.

انواع نقشه سایت
نقشه های سایت در 4 نوع مختلف

3- فیدهای RSS

برای سایت‌های خبری یا وبلاگ‌هایی که هر روز چندین مقاله منتشر می‌کنند، می‌توانند فید RSS، mRSS (رسانه RSS) یا Atom 1.0 را به عنوان URL نقشه سایت خود ارسال کنند. اما توجه به این نکته مهم است که این نقشه های سایت فقط اطلاعات مربوط به URL های اخیر را ارائه می دهند.

4- نقشه سایت متنی

این ساده ترین نقشه سایت مناسب برای وب سایت های کوچک با صفحات وب کمتر است.

دیگر مطالب مرتبط :

نحوه ایجاد نقشه سایت

فرآیند ایجاد نقشه سایت به لطف ابزارهای موجود در واقع بسیار ساده است. اساساً، شما باید نقشه سایت خود را تولید کنید، آن را با بهترین شیوه ها بررسی کنید و سپس آن را به گوگل ارسال کنید. در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

1. از یک سازنده نقشه سایت برای ایجاد نقشه سایت خود استفاده کنید

مولدهای نقشه سایت پلاگین ها و نرم افزارهایی هستند که فرآیندی بدون کد برای ایجاد نقشه سایت ارائه می دهند. در اینجا برخی از بهترین تولیدکنندگان نقشه سایت برای انتخاب وجود دارد:

Yoast:

این یک افزونه رایگان وردپرس است که نقشه سایت را به صورت رایگان برای شما ایجاد می کند.
وردپرس 5.5: اگر از وردپرس 5.5 یا بالاتر استفاده می کنید، برای ایجاد نقشه سایت نیازی به افزونه های خارجی ندارید. در اینجا نحوه بررسی نسخه وردپرس خود آورده شده است.

XML-Sitemaps.com:

این ابزار بسته های پولی و رایگان را ارائه می دهد. تنها چیزی که نیاز دارید این است که URL سایت خود را در قسمت جستجو قرار دهید و دکمه شروع را فشار دهید.

Screaming Frog:

نقشه های سایت XML و تصویر XML را با تنظیمات پیشرفته مانند برچسب های “آخرین تغییر” ایجاد کنید.

Slickplan:

یک برنامه ریز نقشه سایت بصری، به عنوان بخشی از یک پیشنهاد برنامه ریزی وب سایت بزرگتر، که به شما امکان می دهد نقشه های سایت متنی، XML یا برداری ایجاد کنید. پولی است، اما یک آزمایش 30 روزه رایگان ارائه می دهد.

Dynomapper:

یکی دیگر از برنامه ریزان نقشه سایت بصری پولی که یک آزمایش رایگان نیز ارائه می دهد.

مطالب این مقاله به زودی آپدیت می شود . …

اگر شما هم میدانید که نقشه سایت چییست و چه کاربردی های دیگری دارد در فسمت نظرات به کامل شدن این مقاله به ما کمک کنید .

منابع : 

www.wordstream.com

backlinko.com

developers.google.com

نویسنده
مدیر بلاگ
مدیر بلاگ

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *