سئو کلاه سفید یا white hat seo چیست ؟

سئو کلاه سفید
چکیده مطلب
در این مقاله به معرفی سئو کلاه سفید پرداختیم و با روش‌های انجام این بهینه‌سازی آشنا شدید. در نهایت هم به معرفی کلاه سیاه و برخی از تاکتیک‌های آن اشاره کردیم.
دسترسی آسان به مطالب

سئو کلاه سفید چیست؟ تفاوت سئو کلاه سفید و سیاه در چه چیزی است؟ این عبارات چه مفهومی دارند؟ با ما همراه باشید تا در این مقاله علاوه بر پاسخ گویی به سؤالات به معرفی جامع و کامل سئو کلاه سفید و تکنیک‌های آن بپردازیم.

تکنیکال سئو
انواع سئو فنی

سئو چیست؟

سئو یا SEO مخفف عبارت (Search Engine Optimization)، به معنای بهینه‌سازی برای موتور‌های جستجوگر است. بعد از راه‌اندازی سایت تجاری، فروشگاهی و یا هر نوع سایت دیگری تازه کار متخصص سئو شروع می‌شود.
در واقع سئو شامل انواع روش‌ها و تکنیک‌های است که باید انجام دهید تا وب سایت را بر اساس قوانین موتور‌های جستجوگر بهینه‌سازی کنید. پیروی از این قوانین سبب می‌شود که رتبه خوبی را در نتایج جستجو بدست بیاورید. انجام این تکنیک‌ها به روش‌های گوناگونی صورت می‌پذیرد.
انواع مختلفی برای بهینه‌سازی وجود دارد. از جمله :

  • سئو کلاه سفید
  • سئو کلاه سیاه
  • سئو کلاه خاکستری

سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید یا (White Hat Seo)، به مجموعه روش‌ها و تکنیک‌های گفته می‌شود که مطابق با قوانین موتور‌های جستجو است. چون موتور جستجوگر گوگل در ایران از محبوبیت بالایی برخوردار است ما مبنای کارمان را این موتور در نطر می‌گیریم.
گوگل این محبوبیت را مدیون مخاطبین خود می‌داند و تلاش می‌کند تا رضایت آن‌ها در صدر همه امور باشد.

به همین علت قوانینی وضع کرده که هدفش جذب مخاطبین و زضایت آن‌ها است. در سئوی کلاه سفید مسیر رسیدن به صفحه اول نتایج جستجوی گوگل، ممکن است زمان بر باشد. اما نتیجه آن همیشگی و بدون ریسک و جریمه است.

تکنیک‌های سئو کلاه سفید :

سئو کلاه سفید شامل انجام تکنیک‌های است که مورد تأیید گوگل است. شناختن این تاکتیک‌ها و عملکرد آن‌ها بسیار بر سئوی سایت تأثیر‌گذار است. از جمله این تکنیک‌های برتر که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سئو کلاه سفید و پیدا کردن بهترین کلمات کلیدی مرتبط با وب سایت :

از تکنیک‌های سئو کلاه سفید، تحقیق و انتخاب در مورد بهترین کلمات کلیدی مرتبط با حوزه فعالیت وب سایت است. این بدین معنی است که جستجو در رابطه با کلماتی که بیشتر مخاطبین از آن استفاده می‌کنند. در گذشته وب سایت‌ها با استفاده زیاد از این کلمات موتور‌های جستجوگر را فریب می‌دادند و رتبه‌های خوبی کسب می‌کردند.
اما امروزه به لطف الگوریتم‌های جدید و به روز شده، گوگل به راحتی این وب سایت‌ها را شناسایی و مشمول جریمه می‌کند. هدف از وضع قوانین گوگل این است که، بهترین تجربه کاربری برای مخاطبین رقم بخورد. یعنی گوگل مطمئن باشد که مقاله شما متناسب با کلمه کلیدی است. ابزار‌های گوناگونی برای پیدا کردن این کلمات وجود دارد.
از جمله سایت MOZ، Ahref، Google Keyword Planner انجام تحقیق کلمات کلیدی می‌تواند به شما کمک کند از کلمات کلیدی بیش از حد سخت دوری کنید. بهتر است کلمات کلیدی کوتاه و بلند را شناسایی کنید، زیرا کلمات کلیدی دم دراز معمولاً خاص‌تر و رقابت‌پذیری کمتری دارند.

سئو کلاه سفید و تولید محتوای ارزشمند :

سئو کلاه سفید و تولید محتوای ارزشمند برای کاربران یکی از تکنیک‌های قدیمی اما ضروری است. یک محتوای خوب هدفش جلب رضایت مخاطب است. در این محتوا‌ها نویسنده تلاش می‌کند تا اطلاعات به روز و مفیدی را در اختیار خواننده قرار دهد.
محتوا‌های بلند نقش مهمی در سئو سایت دارند زیرا تراکم کلمات کلیدی در آن‌ها بالاتر است.

برای سئو یک محتوا باید به توزیع کلمات کلیدی و نحوه قرار‌گیری آن‌ها دقت کرد. هنگام ایجاد محتوای خود، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که مشکلی را برای کاربران خود حل کنید.
آن‌ها چه سؤالات و نگرانی‌هایی دارند که محتوا و خدمات شما می‌تواند به آن‌ها کمک کند؟ آن‌ها به دنبال پاسخ سؤالاتشان هستند، بنابراین شما باید کسی باشید که آن دانش را ارائه می‌دهد. همچنین وجود لینک‌های داخلی و خارجی و تصاویر با خاصیت آلت نیز از ویژگی‌های یک محتوای سئو شده است.

تکنیک سئو کلاه سفید
انواع تکنیک های کلاه سفید

انتخاب آدرس url مناسب :

انتخاب آدرس url کوتاه و خوانا نیز یکی از تکنیک‌های سئوکار کلاه سفید است. تلاش کنید این آدرس‌ها کوتاه و ساده باشد و شامل کلمه کلیدی باشد. به هیچ عنوان از فاصله در آدرس url استفاده نکنید و به جای آن از خط فاصله (دش) بهره ببرید. همچنین بهتر است معادل انگلیسی استفاده شود.

تگ هدینگ :

یکی از تکنیک‌های سئو کلاه سفید استفاده از تگ هدینگ یا همان سر تیتر‌ها است. این تگ‌ها موجب نظم و زیبایی یک متن می‌شود. این تگ‌ها برای ربات‌های گوگل بسیار مهم هستند و وب سایت‌های که از این سرتیتر‌ها به درستی استفاده کنند، رتبه‌های خوبی کسب می‌کنند. باید دقت کنید که عنوان اصلی سایت حتماً تگ h۱ را داشته باشد.

آشنایی با دستورالعمل‌های وب مستر گوگل :

برای اطمینان از این که به تاکتیک‌های سئو کلاه سفید پایبند هستید و وارد سئو کلاه سیاه و خاکستری نمی‌شوید، توصیه می‌کنیم دستورالعمل‌های وبمستر Google را بخوانید. این دستورالعمل‌ها نحوه یافتن، نمایه‌سازی و رتبه‌بندی سایت شما توسط گوگل را شرح می‌دهد.
یادگیری در مورد آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا بهتر بفهمید کدام روش‌ها می‌توانند سایت شما را به روشی ایمن و تأیید شده بهینه کنند. این دستورالعمل‌ها همچنین اقدامات غیرقانونی را منجر به قرار گرفتن وب سایت شما در لیست سیاه یا ممنوعیت دائمی می‌شود را بیان می‌کند. گوگل نیز تنها سایتی نیست که این دستورالعمل‌ها را منتشر می‌کند. حتماً فهرست بینگ را بررسی کنید.

به روز‌رسانی محتوا :

سئو کلاه سفید و تکنیک به روز‌رسانی محتوا‌های قدیمی، که زمان زیادی در حدود یکسال از انتشار آن‌ها گذشته است. ربات‌های گوگل علاقه زیادی به این نوع محتوا‌ها دارند. زیرا می‌خواهند اطلاعات ناب و دسته اولی به مخاطبین خود نمایش دهند. پس محتوا‌های قدیمی را به روز کنید.
اگر محتوای به نظرتان ارزشمند نبود، آن را حذف نکنید. زیرا در این صورت مخاطب شما با صفحه بن بست روبرو می‌شود. اگر در این زمینه اطلاعات کامل‌تری نیاز دارید پیشنهاد می‌شود مقاله لینک‌ها شکسته در سئو را مطالعه بفرمایید.

به کار بردن انواع محتوا :

یکی دیگر از انواع تاکتیک‌های سئوکار کلاه سفید، به کار بردن انواع محتوا در سایت است. در گذشته تمرکز مدیران سایت بیشتر بر روی محتوا‌های متنی بود. اما در حال حاضر پادکست‌ها و محتوا‌های ویدیویی مورد علاقه مخاطبین است. زیرا اکثر کاربران وقت کافی برای مطالعه ندارند و می‌خواهند در کوتاهترین زمان به جواب سؤالاتشان برسند.

تجربه کاربری مثبت (UX) :

تجربه کاربری هم از تکنیک‌های سئو کلاه سفید و یکی از فاکتور‌های رتبه‌بندی وب سایت شما توسط گوگل است. بخشی از ارائه یک تجربه کاربری مثبت، اطمینان از داشتن یک سایت سریع است. زمان بارگذاری کند می‌تواند نرخ پرش را افزایش دهد و باعث برداشت منفی از سایت و کسب و کار شما شود.
شما می‌توانید سرعت صفحات و عملکرد سایت وردپرس خود را با استفاده از ابزاری مانند Google PageSpeed Insights ارزیابی کنید. بعد از ورود به این ابزار، URL را وارد کنید. سپس این ابزار سایت شما را تجزیه و تحلیل می‌کند و آن را در مقیاس ۱ تا ۱۰۰ نمره می‌دهد.
همچنین لیستی از توصیه‌های خاص برای بهبود تجربه کاربری ارائه می‌دهد. برای این که واقعاً از سرعت و تجربه کاربری خوبی برای سئو استفاده کنید، باید به Core Web Vitals Google توجه کنید. این‌ها فاکتور‌های رتبه‌بندی خاصی هستند که گوگل ارائه کرده است و بر بهینه‌سازی و ایجاد تجربه خوب برای مخاطبین تأثیر می‌گذارد. وب سایت شما باید مفید، ساده و رضایت بخش برای کاربران باشد.
یکی دیگر از جنبه‌های UX، این است که مطمئن شوید سایت شما برای پیمایش آسان است. بازدیدکنندگان باید بتوانند به سرعت و به راحتی آنچه را که به دنبال آن هستند پیدا کنند و به راحتی در وب سایت شما حرکت کنند. داشتن منو‌های ناوبری سطح بالا و ساده می‌تواند به این امر کمک کند، همانطور که ویجت‌های نوار کناری که محبوب‌ترین محتوای شما را نمایش می‌دهند.

روش سئو کلاه سفید
انواع روش های سئو کلاه سفید

سرعت بارگذاری :

سرعت بارگذاری سریع صفحات سایت از تکنیک‌های سئو کلاه سفید است. گوگل به این مورد اهمیت خاصی می‌دهد و وب سایت‌های که سرعت لود کمتری دارند را در صدر صفحه نتایج جستجوی گوگل serp نشان می‌دهد. سرعت لود پایین صفحات تجربه کاربری خوبی به همراه ندارد و کاربران به سرعت این وب سایت‌ها را ترک می‌کنند وسبب افزایش نرخ پرش و برداشت منفی از سایت شما می‌شود.

لینک‌سازی داخلی و خارجی:

از مهم‌ترین تکنیک‌های سئو کلاه سفید، لینک‌سازی داخلی و خارجی برای وب سایت است. هر کدام از این لینک‌ها امتیازات خاص خودشان را دارند. لینک‌سازی داخلی یعنی در داخل سایت خودتان مطالب و صفحات را به هم مرتبط کنید. ربات‌های جستجوگر گوگل با دنبال کردن لینک‌های داخلی با ساختار سایت شما آشنا می‌شوند.
پیوند‌های داخلی و استفاده از انکرتکست غنی از کلمات کلیدی می‌تواند رتبه شما را افزایش دهد. در مقابل لینک خارجی، پیوندی که شما به سایت دیگری که مرتبط با مطالب وب سایتتان می‌دهید. لینک به این سایت‌های معتبر، اعتبار صفحات سایت شما را به شدت افزایش می‌دهد.

سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه در اصل دقیقاً برعکس سئو کلاه سفید است. اگر تاکتیک شما دارای معیار‌های زیر باشد، می‌توان آن را به عنوان کلاه سیاه نام برد.

دستورالعمل‌های موتور‌های جستجو را نقض می‌کند :

تاکتیک‌های کلاه سیاه دستورالعمل‌های Google را نقض می‌کنند و در بسیاری از موارد، به‌طور مستقیم در این دستورالعمل‌ها به شیوه‌هایی که نباید از آن‌ها استفاده کنید، اشاره می‌شود.

تکیه بر تاکتیک‌های دستکاری :

در حالی که سئو کلاه سفید شامل جستجوی راه‌هایی برای بهبود تجربه کاربر است، سئو کلاه سیاه به دستکاری الگوریتم گوگل برای بهبود رتبه‌بندی متکی است. به بیان ساده، گوگل را فریب که یک سایت ارزش بیشتری دارد در حالی که واقعاً این گونه نیست.

تمرکز بر نقاط ضعف الگوریتم‌ها :

بسیاری از استراتژی‌های سئو کلاه سیاه بر شناسایی نقاط ضعف الگوریتم‌های گوگل متمرکز هستند. که می‌توانند بدون کار زیاد بر خلاف سئو کلاه سفید منجر به بهبود رتبه‌بندی شوند. و در حالی که برخی از این تاکتیک‌ها می‌توانند نتیجه دهند، اما تقریباً همیشه کوتاه مدت هستند.
دلیل آن این است که گوگل به طور مداوم الگوریتم خود را بهبود می‌بخشد تا بهترین نتایج را به جستجوگران ارائه دهد و از رتبه‌بندی خوب صاحبان سایتی که تجربه خوبی از سایت ارائه نمی‌دهند جلوگیری کند. این بدان معناست که سایت‌هایی که از استراتژی‌های کلاه سیاه استفاده می‌کنند، هر بار که یک الگوریتم جدید به‌روزرسانی می‌شود، در معرض خطر از دست دادن رتبه‌بندی خود قرار می‌گیرند.

مقایسه انواع سئو ها
تفاوت سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه

تفاوت سئو کلاه سفید و سیاه:

با سئو کلاه سفید و برخی از تکنیک‌های مهم این بهینه‌سازی آشنا شدید و متوجه شدید که این روش نقطه مقابل سئو کلاه سیاه است. بزرگترین تفاوت بین این دو این است که سئو کلاه سفید از دستورالعمل‌های گوگل پیروی می‌کند و تجربه کاربر را بهبود می‌بخشد، در حالی که سئو کلاه سیاه این دستورالعمل‌ها را نقض می‌کند و اصلاً توجهی به مخاطب ندارد.
با توجه به این که اهداف اصلی پشت سئو کلاه سفید و کلاه سیاه بسیار متفاوت است، جای تعجب نیست که همپوشانی بسیار کمی در برخی تاکتیک‌های خاص وجود دارد.

کلام آخر :

بسته به کلاهی که انتخاب می‌کنید، سئو می‌تواند به موفقیت سایت شما کمک کند یا مانع از آن شود. سئو کلاه سفید یک راه امن برای بهینه‌سازی وب سایت است. از سوی دیگر، سئوی کلاه سیاه مملو از خطر است.
جریمه‌های احتمالی، تعطیلی سایت، پرش، تجربه کاربری ناخوشایند و از دست دادن فرصت‌های تبدیل. قبل از به کار بردن هر تکنیکی، راجع به آن مطالعه کنید. به نظر شما چه تکنیک‌های دیگری برای سئو کلاه سفید وجود دارد؟ . نظرات ارزشمندتان را با ما به اشتراک بگذارید.

نویسنده
حسین جدیدی
حسین جدیدی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *