انواع سئو چیست ؟ سئو چه کاربردی دارد – به همراه تمام ویژگی های سئو

انواع سئو
چکیده مطلب
سئو دارای انواع مختلفی می باشد و اگر قصد آموزش سئو و یا بهینه سازی سایت خود را دارید بهتر است با انواع سئو آشنا باشید. و از ویژگی های آن با خبر باشید .
دسترسی آسان به مطالب

اصطلاح سئو، بهینه سازی موتور جستجو، به بهبود دید سایت شما در نتایج جستجوی گوگل برای کلمات کلیدی یا عبارات جستجوی مرتبط اشاره دارد. سئو به ایجاد ترافیک سایت به طور طبیعی کمک می کند. مشتریان آنلاین هنگام جستجوی خدمات یا محصول، به احتمال زیاد یکی از 10 نتیجه اول را از موتور جستجو انتخاب می کنند. این 10 نتیجه ترجیح داده می شوند زیرا به خوبی نوشته شده اند و با استفاده از انواع سئو سایت به طور کامل بهینه شده اند.

وقتی اکثر مردم به سئو فکر می کنند، به نوع بسیار خاصی از بهینه سازی فکر می کنند: نوعی که شامل قرار دادن کلمات کلیدی در صفحات هنگام طراحی سایت است. در حالی که این بخش مهمی از سئو است، چیزهای بیشتری نیز در آن وجود دارد. در واقع، این تنها بخشی از یک نوع سئو است. و اگر می خواهید تا جایی که می توانید ترافیک بیشتری به سایت خود وارد کنید، به چیزی بیش از یک نوع بهینه سازی نیاز دارید.

همه انواع سئو هدف یکسانی دارند: بهینه سازی یک وب سایت برای دیده شدن بیشتر در موتورهای جستجو.حدود 12 نوع مختلف سئو وجود دارد که به وب سایت ها کمک می کند تا در صفحات نتایج موتور جستجو رتبه بهتری داشته باشند.

معرفی انواع سئو سایت
معرفی 12 تا از انواع سئو سایت

انواع سئو سایت به چند دسته تقسیم می شود ؟

هنگام بهینه سازی یک وب سایت برای موتورهای جستجو، باید صدها قانون را در نظر بگیرید تا فاکتورهای مختلف رتبه بندی موتورهای جستجو را برآورده کنید و در عین حال کاربران خود را راضی نگه دارید. از این رو انواع سئو سایت بسیار متنوع است و در مجموع 12 نوع سئو وجود دارد که در این جا به بررسی مختصر و مزایا و معایب آن می پردازیم :

1- سئو کلاه سفید (White-Hat SEO) :

وقتی می شنوید که شخصی می گوید سئو کلاه سفید، این به معنای شیوه های سئو است که مطابق با شرایط و ضوابط موتورهای جستجوی اصلی از جمله گوگل است. سئوی کلاه سفید یکی از انواع سئو سایت است که رتبه موتور جستجوی شما را در SERP بهبود می بخشد و در عین حال یکپارچگی وب سایت شما را با شرایط خدمات موتور جستجو تنظیم می کند.

روش های سئو کلاه سفید بهترین راه برای ایجاد یک وب سایت موفق است. در اینجا چند روش سئو سفید وجود دارد که باید به شدت آنها را دنبال کنید:

 • از متا تگ های توصیفی و غنی از کلمات کلیدی استفاده کنید.
 • ارائه خدمات و محتوای با کیفیت به بازدیدکنندگان وب سایت.
 • وب سایت خود را برای پیمایش آسان کنید.

2- سئو کلاه سیاه (Black-Hat SEO) :

سئوی کلاه سیاه یکی دیگر از انواع سئو سایت است که از نقاط ضعف الگوریتم جستجوی گوگل برای کسب رتبه بالاتر در نتایج جستجو استفاده می کند. استراتژی‌های ایجاد لینک پولی، پر کردن کلمات کلیدی، پنهان‌سازی و غیره برای پیشروی در نتایج موتورهای جستجو استفاده می‌شوند. این روش‌ها نتایج فوری می‌دهند، اما اگر توسط گوگل شناسایی شوند، می‌توانند بر وب‌سایت شما تأثیر منفی بگذارند. بنابراین، توصیه می شود از سئو کلاه سیاه خودداری کنید.

3- سئو کلاه خاکستری (Gray-Hat SEO) :

این روش یکی از انواع سئو سایت است که از سئو کلاه سفید خطرناک تر است. به این دلیل که روش های سئو کلاه خاکستری نه به دسته کلاه سفید و نه به دسته کلاه سیاه تعلق دارند زیرا شرایط و ضوابط مربوط به این موضوع نامشخص است. با این حال، استفاده از روش های سئو کلاه خاکستری منجر به ممنوعیت سایت از موتورهای جستجو نمی شود.

به عبارت ساده تر، مطالب یا محتوایی که مطابق با سئوی کلاه خاکستری منتشر می کنید، نامشخص است. دانستن روش‌های انواع سئو سایت کلاه خاکستری می‌تواند وب‌سایت شما را از از دست دادن ترافیک نجات دهد، زیرا به خوبی از پیامدهای منفی آن آگاه خواهید بود، که به شما در اتخاذ شیوه‌های منصفانه کمک می‌کند.

نمودار انواع سئو سایت
نمودار مقایسه از انواع سئو سایت (کلاه سفید، سیاه، خاکستری)

4-سئو روی صفحه (On-Page SEO) :

این نوع از سئو یکی از انواع سئو فنی است . سئوی درون صفحه فرآیند بهینه‌سازی برچسب‌های عنوان صفحات وب، لینک‌های داخلی، کد HTML، URL، تصاویر و بسیاری دیگر از عناصر درون صفحه برای بهبود رتبه‌بندی و تجربه کاربر است.

بهینه سازی موتور جستجو (SEO) برای عوامل درون صفحه شامل :

 • نوشتن محتوای آموزنده، مرتبط و جذاب برای کاربران وب سایت شما در حالی که برای ربات های گوگل بهینه می شود.
 • استفاده از تگ‌های HTML برای تأکید بر بخش‌های مهم مطالب خود.
 • بررسی لینک های خراب یا تکراری بودن محتوا.
 • کاهش حجم فایل عکس ها.
 • ساختار URL برای صفحات متعدد برای اطمینان از واضح و دقیق بودن آنها.

5- سئو خارج از صفحه (Off-Page SEO) :

می‌توانید سئوی خارج از صفحه را به عنوان یک یاز انواع سئو که هر کاری که خارج از وب‌سایت خود انجام می‌دهید در نظر بگیرید تا به آن کمک کنید در نتایج جستجوی گوگل رتبه بالاتری کسب کنید. این شامل دریافت تبلیغات خوب در رسانه های اجتماعی، واداشتن مشتریان برای ارائه نظرات خوب در انجمن های آنلاین و دریافت لینک از وب سایت های معتبر در همان زمینه شما است.

6- سئو فنی (Technical SEO) :

هدف اولیه گزینه ایی دیگر از انواع سئو سایت، سئو فنی است که به ربات های گوگل در خزیدن، تفسیر و فهرست بندی صفحات وب سایت شما کمک می کند .

به عنوان مثال، ایجاد یک نقشه سایت XML گسترده و سازگار کردن سایت شما با موبایل، تنها برخی از تاکتیک‌های مورد استفاده برای کمک به عنکبوت‌های وب هستند که صفحات شما را بر اساس محتوایشان فیلتر و دسته‌بندی کنند.

7- سئوی بین المللی (International SEO) :

سئوی بین المللی ترافیک یکی دیگر از انواع سئو سایت است که سرچ ارگانیک وب سایت شما را از مناطق و زبان های مختلف بهبود می بخشد. اگر می‌خواهید در سئوی بین‌المللی موفق شوید، باید به بافت فرهنگی بازار هدف خود توجه کنید و به آن‌ها اجازه دهید تا معاملات را به ارز و زبان خود انجام دهند.

از قالب مناسب برای تاریخ‌ها و زمان‌ها بر اساس مکان فهرست‌شده استفاده کنید. هدف سئوی بین المللی ایجاد یک تجربه آنلاین خوب برای مخاطبان هدف شماست.

8- سئوی محلی (Local SEO) :

استراتژی سئوی محلی برای مشاغل محلی یکی از مهم ترین انواع سئو سایت است زیرا به کسب و کار کمک می کند در نتایج جستجوی محلی در گوگل بیشتر دیده شود. سئوی محلی به کسب و کارها کمک می کند تا با تجزیه و تحلیل رفتار آنها از طریق تریلیون ها جستجو به مخاطبان محلی دسترسی پیدا کنند.

اگر از شیوه‌های سئوی محلی استفاده می‌کنید، کسب‌وکار محلی شما این فرصت را دارد که همزمان در نتایج جستجو و بسته نقشه محلی رتبه بالاتری کسب کند. این به نوبه خود به رشد کسب و کار شما و افزایش ترافیک وب سایت شما کمک می کند.

9- سئوی تجارت الکترونیک (Ecommerce SEO) :

سئوی تجارت الکترونیک یکی از بهترین انواع سئو سایت و راه هایی برای به دست آوردن ترافیک با جستجوی پولی است، اما هزینه های سئو بسیار کمتر است. این به ایجاد وب سایت فروشگاه آنلاین شما کمک می کند تا هر زمان که کسی محصول یا خدماتی را جستجو می کند رتبه بالاتری کسب کند.

مهم است که وب سایت شما در SERP ها ظاهر شود. در غیر این صورت، دسترسی حیاتی به مشتریان بالقوه و واجد شرایط تجارت الکترونیک را از دست خواهید داد. اگر تحقیقات رقبا، تمرکز بر سئوی صفحه اصلی و معماری وب سایت به درستی انجام شود، سئوی تجارت الکترونیک می تواند وب سایت شما را برای آوردن ترافیک و افزایش حجم جستجو بهینه کند.

انواع مختلف سئو سایت
رایج ترین انواع سئو سایت

10- سئوی محتوا (Content SEO) :

نامی دیگر در لیست انواع سئو، سئوی محتوا است. این به ایجاد محتوای منحصر به فرد، اعم از نوشتاری، گرافیکی یا ویدیویی، برای ساختار وب سایت شما اشاره دارد و آن را در رتبه بندی بالاتر در SERP ها قرار می دهد.

هنگام کار با سئوی محتوا باید سه چیز را در نظر گرفت – کپی رایتینگ، ساختار سایت و استراتژی کلمات کلیدی. حفظ تعادل بین هر سه بسیار مهم است، زیرا بدون محتوای با کیفیت، وب سایت شما نمی تواند در نتایج جستجو قرار گیرد.

علاوه بر این، بررسی محتوا پس از انتشار به همان اندازه مهم است که قبل از انتشار. نحوه عملکرد محتوای خود را پیگیری کنید. تغییرات لازم را ایجاد کنید، محصولات جدید اضافه کنید و چندین استراتژی را برای گسترش دامنه وب سایت خود اعمال کنید.

11- سئوی موبایل (Mobile SEO) :

سئوی موبایل (یکی دیگر از انواع سئو سایت) اصطلاحی است که برای توصیف بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو و در عین حال حصول اطمینان از اینکه به درستی در دستگاه هایی مانند موبایل و تبلت قابل مشاهده است استفاده می شود. اگر مشتری تجربه بدی با یک برند در تلفن همراه خود داشته باشد، ممکن است هرگز برنگردد.

اگر می خواهید مشتریان شما بهترین تجربه ممکن را داشته باشند، باید از این نوع بهینه سازی موتور جستجو استفاده کنید. مهم است که اطمینان حاصل کنید که سبک، ساختار و سرعت صفحه سایت شما باعث نمی شود کاربران تلفن همراه نظر خود را تغییر دهند.

12- سئو منفی (Negative SEO) :

سئو منفی یکی از انواع سئو سایت نفرت انگیز و غیراخلاقی است که امروزه انجام می شود. هدف از سئو منفی کاهش رتبه جستجوی رقبا است تا بتوانید از آنها پیشی بگیرید یا نسبت به آنها برتری پیدا کنید.

تکنیک‌های بد سئو شامل نفوذ به سایت شخصی و ایجاد تعداد مشکوک لینک‌های بی‌کیفیت به آن و انتشار بازخورد یا نظرات منفی در مورد آن‌ها در انجمن‌های متعدد اینترنتی و تابلوهای بحث و غیره است.

مهم ترین انواع سئو سایت
به نوع مهم از انواع سئو سایت

نتیجه گیری :

مهم نیست که چه نوع سایتی را می خواهید رتبه بندی کنید، اگر می خواهید در رتبه های برتر قرار بگیرید، باید از همه روش هایی که در اختیار دارید استفاده کنید و استفاده از چندین روش از انواع سئو به شما کمک می کند تا به آنجا برسید.
شما ممکن است نیازی به استفاده از هر 12 نوع این سئو نداشته باشید، اما حداقل باید از مهم ترین انواع سئو سایت استفاده کنید.

شما نیز تجربه خود را از استفاده از انواع سئو را با ما در میان بگذارید .

منابع :

 • www.reliablesoft.net/types-of-seo
 • www.simplilearn.com/main-types-of-seo-techniques-in-digital-marketing-article
 • www.smartinsights.com/search-engine-optimisation-seo/seo-strategy/the-6-types-of-seo-you-need-to-use-to-boost-your-site-traffic
نویسنده
مدیر بلاگ
مدیر بلاگ

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *