سئو کلاه سیاه (Black Hat Seo) چیست ؟!

سئو کلاه سیاه
چکیده مطلب
دسترسی آسان به مطالب

ظاهر شدن در نتایج جستجو برای رشد کسب و کار حیاتی است، اما راه صحیح و نادرستی برای بهینه سازی موتور جستجو وجود دارد.سئو کلاه سیاه (Black Hat Seo) عملی بر خلاف دستورالعمل های بهینه سازی موتورهای جستجو (Seo) است که برای کسب رتبه بالاتر سایت در نتایج جستجو استفاده می شود. این تاکتیک های غیراخلاقی برای جستجوگر استفاده نمی شود و اغلب به جریمه موتورهای جستجو ختم می شود. تکنیک های کلاه سیاه شامل پر کردن کلمات کلیدی، پنهان کردن و استفاده از شبکه های لینک خصوصی است.

استفاده از سئو کلاه سیاه راه اشتباهی است. سئو کلاه سیاه به جای حل کردن برای کاربر، به دنبال بازی الگوریتم های موتورهای جستجو است. استفاده مداوم از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه احتمالاً به جای بهبود به حضور شما در موتورهای جستجو آسیب می‌زند. الگوریتم های موتورهای جستجو با گذشت زمان پیچیده تر شده اند، به همین دلیل است که باید به هر قیمتی از سئو کلاه سیاه خودداری کنید.

تعریف سئو کلاه سیاهBlack Hat Seo
Black Hat Seo چیست؟

سئو کلاه سیاه (Black Hat Seo) چیست؟

سئو کلاه سیاه(Black Hat Seo) به مجموعه ای از اقداماتی گفته می شود که برای افزایش رتبه سایت یا صفحه در موتورهای جستجو از طریق ابزارهایی که شرایط خدمات موتورهای جستجو را نقض می کنند، استفاده می شود.

این روش معمولاً به عنوان یک عمل تایید نشده تعریف می شود که با این وجود می تواند رتبه یک صفحه را در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) افزایش دهد. این اقدامات خلاف شرایط خدمات موتور جستجو است و می تواند منجر به بسته شدن سایت از موتور جستجو و سایت های وابسته شود. فهرستی از تاکتیک‌ها و استراتژی‌های به کار گرفته شده توسط متخصصان سئو کلاه سیاه در دستورالعمل‌های وبمستر گوگل( Google’s Webmaster Guidelines) و دستورالعمل‌های وبمستر بینگ ( Bing’s Webmaster Guidelines) محکوم شده است.

سئوی کلاه سیاه به مجموعه‌ای از تکنیک‌ها اطلاق می‌شود که به جای در نظر گرفتن مخاطبان انسانی، فقط نتایج موتورهای جستجو را هدف قرار می‌دهند. سئو کلاه سیاه به جای ساختن وب سایتی که برای استفاده طولانی مدت در نظر گرفته شده است، برای کسب سود سریع در یک وب سایت استفاده می شود.

تصویر زیر نمونه بارز این است که چگونه سئو کلاه سیاه می تواند توسط جعل کنندگان به طور موثر استفاده شود:

نمونه سئو کلاه سیاهBlack Hat Seo
نمونه سئو کلاه سیاه Black Hat Seo در گوگل

معرفی تاکیتک های خطرناک سئو کلاه سیاه :

تکنیک‌های سئو کلاه سیاه(Black Hat Seo) در سال‌های اخیر به‌طور گسترده توسط جعل‌کنندگان مورد استفاده قرار گرفته‌اند. موفقیت سریعی که این استراتژی‌ها می‌توانند به ارمغان بیاورند، آنها را به ابزاری عالی برای جعل‌کنندگان تبدیل می‌کند، که معمولاً به دنبال راه‌اندازی فروشگاه و کسب درآمد سریع هستند، نه تأسیس یک تجارت معتبر یا قانونی. برخی از رایج‌ترین تکنیک‌های کلاه سیاه مورد استفاده توسط جعل‌کنندگان عبارتند :

به کاربردن کلمات کلیدی زیاد :

به کاربردن کلمات کلیدی زیاد زمانی است که یک صفحه با کلمات کلیدی بیش از حد بارگذاری می شود. این تکنیک قبل از به‌روزرسانی الگوریتم های پاندا و پنگوئن گوگل بسیار مؤثرتر و گسترده‌تر بود، اگرچه در کوتاه‌مدت می‌تواند ترافیک کافی برای فروش تقلبی را جذب کند.

محتوای تکراری :

همانطور که از نام آن پیداست، محتوای تکراری به شیوه شناخته شده ایجاد محتوای «کپی و چسباندن» در دامنه ها اشاره دارد و به این معنی است که بلوک های محتوای کپی شده از منابع مختلف دقیقاً با یکدیگر مطابقت دارند یا بسیار شبیه به هم هستند.

موتورهای جستجو محتوای منحصر به فرد را ترجیح می دهند، به همین دلیل است که محتوای تکراری عمدا در دامنه های مختلف به عنوان یکی از بدترین تکنیک های کلاه سیاه تلقی می شود. هنگامی که نتایج مشابهی در لیست گوگل یافت می شود، نشانه واضحی از دستکاری رتبه بندی موتورهای جستجو است و معمولا منجر به تجربه کاربری ضعیف می شود.
محتوای تکراری نه تنها به دامنه های مختلف بلکه به یک دامنه نیز مربوط می شود. با این حال، مورد دوم چندان جدی نیست زیرا معمولاً نشانه عدم آگاهی یا غفلت است. بنابراین، اجرای یک برچسب متعارف برای نشان دادن نسخه اصلی مقاله شما بسیار مهم است. به این ترتیب، کپی های دیگر را برای Googlebots نامرئی می کنید.

پنهان کردن متن (Cloaking) :

Cloaking شامل نمایش یک قسمت از محتوا به کاربران و یک محتوای متفاوت به موتورهای جستجو است. وب‌سایت‌هایی که سئو کلاه سیاه را انجام می‌دهند، این کار را به منظور افزایش رتبه‌بندی محتوا با استفاده از انواع اصطلاحات بی‌ربط با محتوایشان انجام می‌دهند.

محتوای بی کیفیت :

محتوای بی کیفیت که برای جستجوگر ارزشی ندارد و یک روش رایج در سئو کلاه سیاه است. این روش شامل محتوایی است که از یک وب سایت دیگر کپی شده است. در یک نقطه موتورهای جستجو مانند گوگل در تشخیص محتوای کپی شده از وب سایت های دیگر خوب نبودند. آپدیت گوگل پاندا در سال 2011 این ترفند را سریع شناسایی می کند و بسیاری از سایت‌های دارای محتوای تکراری در رتبه‌بندی جستجو سریعاً ضربه خوردند. از آن زمان، گوگل در تشخیص محتوای تکراری و بی کیفیت بسیار بهتر شده است.

خرید لینک :

موتورهای جستجو مانند گوگل به شدت خرید و فروش لینک ها را ممنوع می کنند. آنها در وب‌سایت خود بیان می‌کنند که «هر پیوندی که برای دستکاری رتبه صفحه یا رتبه‌بندی یک سایت در نتایج جستجوی Google باشد، ممکن است بخشی از یک طرح پیوند و نقض دستورالعمل‌های وبمستر Google در نظر گرفته شود».
در این تکنیک به جاعلان سعی می کنند با خرید لینک رتبه سایت خود را بدون تولید محتوای مفید بالا ببرند که این خطرناک ترین ترفند برای سئو سایت است.

کامنت های اسپم (Spam Comments) :

کامنت اسپم برای ایجاد بک لینک رایگان در نظر گرفته شده است. لینک‌هایی که از این طریق به دست می‌آیند 100% «nofollow» هستند که این تکنیک را به اتلاف وقت واقعی تبدیل می‌کند. با این وجود، در حال حاضر یکی از محبوب ترین روش های کلاه سیاه است.
علاوه بر این، این کار همیشه به صورت دستی انجام نمی شود، حتی ابزارهای مختلفی برای پخش خودکار نظرات هرزنامه در سراسر وب وجود دارد.

صفحات درگاه :

صفحات درگاه، صفحات پرش یا صفحات پل که به طور خاص برای کلمات کلیدی هدفمند بهینه شده اند و به گونه ای طراحی شده اند که برای جستجوهای خاص رتبه بالایی داشته باشند. این صفحات فرود ارزش بسیار کمی دارند و صرفا برای فریب موتورهای جستجو و انتقال بازدیدکننده از یک نتیجه انتخابی به مقصد نامرتبط دیگر استفاده می شوند.

خطرات سئو کلاه سیاه
خطرات سئو کلاه سیاه (Black Hat Seo)

خطرات سئو کلاه سیاه Black Hat Seo :

استفاده از تاکتیک‌های کلاه سیاه برای رتبه‌بندی وب‌سایت‌تان خطرات قابل‌توجهی دارد، و به همین دلیل است که اکثر سئوکاران تصمیم نمی‌گیرند چنین رویکردهایی را در نظر بگیرند. اکثریت در حوزه سئو این اقدامات را کاملا غیراخلاقی می دانند. هم چنین تکنیک های سئو کلاه سیاه برای وب سایت شما کارآمد باشد، نتایج اغلب کوتاه مدت هستند.

3 دلیل برای جلوگیری از سئو کلاه سیاه :

1. می تواند بر رتبه بندی و دیده شدن جستجوی شما تأثیر منفی بگذارد :

دلیل شماره یک برای عدم استفاده از تاکتیک های سئو کلاه سیاه این است که در نهایت منجر به از دست دادن رتبه جستجو، دیده شدن و ترافیک سایت شما می شود.

2. نتایج بلندمدتی را به همراه نخواهد داشت :

حتی در مواردی که رتبه‌بندی و عملکرد ارگانیک در ابتدا با استفاده از تکنیک‌های دستکاری افزایش می‌یابد، این موارد به ندرت حفظ می‌شوند.

اگرچه ممکن است مدتی طول بکشد تا Google تشخیص دهد که یک سایت از سئو کلاه سیاه (Black Hat Seo) استفاده می کندوقتی این اتفاق بیفتد، از دست دادن ترافیک اجتناب ناپذیر است.

3. معمولاً منجر به تجربه کاربری ضعیف می شود :

چیزی که کمی واضح‌تر شد این است که گوگل لزوماً سعی نمی‌کرد سایت‌هایی را رتبه‌بندی کند که بهترین سئو را انجام داده‌اند، بلکه سعی می‌کرد تجربه‌ای مناسب یا حداقل تجربه‌ای را ارائه دهد که کاربر از آن راضی بودند.

سئو باید تجربه کاربر در یک سایت را در نظر بگیرد و برای ارائه بهترین محتوا و بهترین UX تلاش کند. با این حال، تاکتیک های کلاه سیاه دقیقا برعکس عمل می کند. آنها برای موتورهای جستجو (حداقل آنچه فکر می کنند موتورهای جستجو می خواهند ببینند) به جای کاربران بهینه سازی می کنند. این به خودی خود می تواند مشکل ساز باشد.

اعتماد نقش مهمی در موفقیت جستجو دارد. اگر توجه اولیه به موتورهای جستجو نسبت به کاربران داده شود، احتمال زیادی وجود دارد که توانایی سایت برای تبدیل به میزان قابل توجهی محدود شود.

نکات سئو کلاه سیاهBlack Hat Seo
سئو کلاه سیاهBlack Hat Seo روشی خطرناک

17 تکنیک سئو کلاه سیاه که باید از آن اجتناب کنید

1. کلمات کلیدی نامرتبط

انجام ندهید : کلمات کلیدی نامربوط را به کپی اضافه کنید تا صفحات بیشتری بازدید شود.

انجام دهید : محتوا را روی یک موضوع خاص متمرکز کنید تا کاربران آنچه را که جستجو می‌کنند بیابند.

2. چیدمان کلمات کلیدی و پر کردن کلمات کلیدی

انجام ندهید : کلمات کلیدی را تا حدی تکرار کنید که در یک جمله یا متن جایگزین تصویر مانند ابهام خوانده شود.

انجام دهید : جملاتی بنویسید که منطقی باشند، چگالی کلمات کلیدی معقولی داشته باشند و به جای تکرار بی پایان کلمات کلیدی، از کلمات مرتبط معنایی استفاده کنند.

3. متن کوچک، متن پنهان و پیوندهای پنهان

انجام ندهید : متن ناخوانا را در پایین صفحه قرار دهید، متن را همرنگ پس‌زمینه کنید، یا متن یا تصاویری را که از نظر بصری غیرقابل تشخیص هستند به عنوان پیوند قالب‌بندی کنید.

انجام دهید : محتوایی را بنویسید که قرار است خوانده شود، متن را با رنگ پس‌زمینه مقایسه کنید و پیوندها را آشکار کنید.

4. پنهان کاری

انجام ندهید : موتورهای جستجو را با مجموعه ای از محتوا و بازدیدکنندگان سایت را با مجموعه ای دیگر ارائه دهید، بازدیدکنندگان را از موتورهای جستجو فریب دهید تا صفحه ای با محتوای کاملا متفاوت را تجربه کنند.

انجام دهید : صادق باشید و صفحات وب را ایجاد کنید که بازدیدکنندگان می خواهند و انتظار دارند بر اساس توضیحات صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) ببینند.

5. صفحات درگاه یا صفحات دروازه

انجام ندهید : به طور تصادفی صفحات را با عبارات کلیدی با هدف اصلی دستیابی به رتبه بالا پر کنید و سپس به طور خودکار بازدیدکنندگان را به یک صفحه جداگانه هدایت کنید.

انجام دهید : صفحات فرود و صفحات اطلاعاتی را برای انسان ها ایجاد کنید که دارای محتوای غنی هستند.

6. Bait-and-Switch یا Page Swapping

انجام ندهید : یک صفحه وب را فهرست بندی و رتبه بندی کنید و سپس صفحه را به طور کامل تغییر دهید.

انجام دهید : صفحات وب را به طور منظم به روز کنید و در عین حال موضوعات کلی صفحات را دست نخورده نگه دارید.

7. محتوای تکراری یا سایت آینه

انجام ندهید : مقدار قابل توجهی از محتوا را از یک وب سایت دیگر، با یا بدون اجازه، کپی کنید.

انجام دهید : در تکه های کوچک نقل قول کنید، منابع را ذکر کنید، و محتوای اصلی را بنویسید.

8. بلاگ ها یا اسپم های اسپم

انجام ندهید : با استفاده از نرم افزاری که متن نامرتب را با عبارات کلیدی تولید می کند، وبلاگ نویسی کنید تا تنها هدف را جلب کند تا بازدیدکنندگان بر روی تبلیغات کلیک کنند.

وبلاگ خود وقت بگذارید تا چیزی منسجم، بدیع و تازه بنویسید.

9. هرزنامه وبلاگ یا هرزنامه نظر

انجام ندهید : برای افزایش تعداد لینک های ورودی، به صورت خودکار لینک ها را به عنوان نظر در وبلاگ ها ارسال کنید.

انجام دهید : نظرات روشنگر و سازنده مربوط به مقاله یا پست وبلاگ را ارسال کنید.

10. Trackback Spam

انجام ندهید : از بک بک با پیوند به پیوندهای نامرتبط در وبلاگ ها سوء استفاده کنید.

انجام دهید: به نویسندگان وبلاگ اجازه دهید از پست هایی که از منابع قانونی ارجاع می شوند مطلع شوند.

11. Spam Ping یا Sping یا PIngback Spam

انجام ندهید : در هر دقیقه چندین بار به سرورهای پینگ از محتوای جدید اطلاع دهید تا این توهم ایجاد شود که محتوا جدید است.

انجام دهید : نرم‌افزار وبلاگ‌نویسی را راه‌اندازی کنید تا زمانی که یک پست وبلاگ منتشر می‌شود، یک بار سرویس‌های متمرکز را پینگ کند.

12. هرزنامه ارجاع دهنده

انجام ندهید : یک وب سایت را با درخواست های مکرر با استفاده از نشانی اینترنتی ارجاع دهنده جعلی به وب سایت هایی که آمار ارجاع دهنده را منتشر می کنند، تبلیغ کنید.

انجام دهید : به محتوایی پیوند دهید که مرتبط است و به خوانندگان اجازه می دهد پیوندها را به طور طبیعی دنبال کنند.

13. مزارع پیوند

انجام ندهید : به دنبال پیوندهایی از سایت‌هایی با محتوای نامرتبط یا با کیفیت پایین در تلاش برای بهبود دید در SERPها باشید.

انجام دهید : به وب‌سایت‌های مرتبط و باکیفیت پیوند دهید و از آنها درخواست کنید که ارتباط بین دو وب‌سایت منطقی و برای بازدیدکنندگان سایت مفید است.

14. Cybersquatting یا Domain Squatting

انجام ندهید : دامنه ای را با یک کلمه علامت تجاری در نام به قصد سود بردن از انجمن ثبت کنید.

انجام دهید : در مورد کلمات کلیدی مرتبط طوفان فکری و تحقیق کنید تا یک نام دامنه آسان برای به خاطر سپردن مرتبط با محتوایی که وب سایت میزبانی می کند.

15. Typosquatting یا URL Hijacking

انجام ندهید : نام دامنه ای را ثبت کنید که نسخه غلط املایی یک وب سایت محبوب یا یک رقیب برای گمراه کردن بازدیدکنندگان است.

انجام دهید : وب سایتی بسازید که به دلیل محتوای غنی خود محبوب شود.

16. هرزنامه شبکه های اجتماعی

انجام ندهید : جمعیت شناسی را در سایت های شبکه های اجتماعی هدف قرار دهید و با تبلیغات به مردم پیام دهید.

انجام دهید : شبکه سازی کنید، افراد با علایق مشابه را پیدا کنید، و در صورت وجود علاقه متقابل، اطلاعات تماس را مبادله کنید.

17. پر کردن کوکی یا کوکی انداختن

انجام ندهید : کوکی‌های وابسته را مخفیانه روی رایانه‌ها قرار دهید.

انجام دهید : برای کسب درصدی از فروش، به وب سایت های خرده فروشی با پیوندهای وابسته پیوند دهید.

نتیجه گیری :

اگر اخلاق به تنهایی یک بازدارنده نیست باید در نظر داشته باشید که :

انجام سئو کلاه سیاه می تواند منجر به آسیب دیدن شهرت، ممنوعیت وب سایت ها از موتورهای جستجو و حتی شکایت حقوقی برای نقض حق چاپ شود.

راه های زیادی برای بهبود مشروع دید وب سایت در SERP ها وجود دارد. ممکن است زمان لازم باشد تا یک صفحه وب یا وب سایت محبوب شود، اما این فرآیندی است که شانس بیشتری برای بقای طولانی مدت دارد. به یاد داشته باشید که هدف ارائه خدمات به بازدیدکنندگان است. هنگامی که این کار را انجام دادید، با سئو کلاه سفید، بقیه موارد دنبال خواهند شد.

 

نویسنده
حسین جدیدی
حسین جدیدی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *