اتریوم چیست ؟

ارز دیجیتال اتریوم
چکیده مطلب
در این مقاله به معرفی این پلتفرم جذاب، انواع آن، مزایا، معایب، نحوه استخراج پرداختیم و به جواب سوالات ماشین مجازی و بلاکچین چیست پاسخ داده ایم .
دسترسی آسان به مطالب

آیا شما هم درباره ی اتریوم Ethereum اطلاعات کمی دارید، اما می خواهید بیشتر بدانید؟ در این مقاله ضمن پاسخ گویی به این سوالات به آینده این رمز ارز دیجیتال نسل دوم میپردازیم و سوال ماشین مجازی و بلاکچین اتریوم چیست را پاسخ می دهیم. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید، شما می‌توانید داده های ارزشمندی را در پایان این مقاله در مورد یکی از برترین ارزهای دیجیتال جهان به دست آورید.

اتریوم Ethereum به زبان ساده
تعریف اتریوم Ethereum به زبان ساده

اتریوم Ethereum چیست به زبان ساده ؟

اتریوم چیست به زبان ساده ارز دیجیتال محبوبی است که با خرید یا استخراج به دست می آید. این ارز یک سیستم عامل جهانی برای برنامه های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند است.

ارز دیجیتال تولید شده توسط بلاکچین این پلتفرم اتر نام دارد. این رمز ارز دیجیتال دومین ارز دیجیتال بزرگ پس از بیت کوین است که مبتنی بر بلاک چین کار میکند، و به قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز اجازه می دهد تا در شبکه آن کار کنند.
در واقع Ethereum، تکامل یافته فناوری و رمز ارز دیجیتال بیت کوین است و صرفا به عنوان یک پول دیجیتالی نیست.

بلکه از آن برای مدیریت و سازماندهی همه افراد ، سرگرمی، اموال، سهام و هر آن چه فکر کنید برای ساختن یک دنیای مجازی نیاز است به کار میرود.

تاریخچه اتریوم Ethereum :

تاریخچه اتریوم به سال 2013 برمیگردد، ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) یکی از بنیانگذاران مجله بیت کوین و برنامه نویسی روسی/کانادایی بود که در این سال مقاله ای را با عنوان راه های توسعه بیت کوین منتشر کرد. در ژانویه 2014 به طور عمومی معرفی شد و بیش از 18 میلیون دلار توکن کسب کرد.

در سال 2015 توسعه دهندگان رسما این پلتفروم را راه اندازی کردند. در حال حاضر حدود 1000 اپلیکیشن در شبکه اتریوم در حال اجرا هستند. با این حال، این فناوری طیف گسترده‌ای از موارد استفاده آینده را ارائه می‌کند.

البته افراد زیادی در ساخت این ارز دیجیتال نقش داشتند از جمله آنتونی دی لوریا، چارلز هاسکینسون، میها آلیسی، امیر چتریت، جوزف لوبین و گاوین وود. اما بیشترین نقش به ویتالیک بوترین و گاوین وود تعلق می گیرد.

نماد و لوگو اتریوم Ethereum چیست؟

اولین نماد و لوگو اتریوم را ویتالیک بوترین طراحی و منتشر کرد. این نماد شبیه دو علامت سیگما بود. سپس در آینده لوگو پیشرفت های کرد و به شکل یک لوزی هشت وجهی احاطه شده با چهار مثلث دیگر در آمد. این لوگو شبیه یک الماس است، که از شش مثلث تشکیل شده است.

چهار مثلث در قسمت بالا و دو مثلث در قسمت پایین تشکیل شده است. یک فضای خالی بین چهار مثلث بالا و دو مثلث پایین وجود دارد، البته هیچ توضیح رسمی برای این فاصله وجود ندارد. اما برخی افراد اعتقاد دارند که نشان دهنده چندوجهی بودن است.

نماد اتریوم Ethereum
نماد جهانی اتریوم Ethereum

انواع اتریوم Ethereum :

انواع اتریوم به دو دسته تقسیم بندی میشود، 1Ethereum و 2Ethereum که در حال تکامل و انتشار است. اتریوم 1 در حال حاضر از همان تکنیک استخراج مانند بیت کوین استفاده می کند. . اما چیزی که در مورد اتریوم منحصر به فرد است این است که کاربران می توانند برنامه هایی بسازند که روی بلاک چین مانند نرم افزارهایی که روی رایانه اجرا می شوند، کارکنند.

این برنامه ها می توانند داده های شخصی را ذخیره و انتقال دهند یا تراکنش های مالی پیچیده را انجام دهند. با این حال، پروتکل اتریوم 2.0 که هنوز منتشر نشده است عملیات تراکنش ها را تسریع میدهد.

بلوک های جدید هر 10 دقیقه یک بار در شبکه بیت کوین اعتبار سنجی می شوند در حالی که بلاک های جدید در شبکه این ارز دیجیتال هر 12 ثانیه یک بار تأیید می شوند. این آپدیت در نهایت ممکن است تابستان امسال و احتمالا در ماه اوت اتفاق بیفتد.

مزایای اتریوم Ethereum :

  • مزایای اتریوم این است که یک شبکه آزمایش شده، واقعی، بزرگ و در دسترس است که در طول سال ها فعالیت و انجام میلیاردها تراکنش موفق دارد.
  • طیف گسترده کاربردها: اتریوم علاوه بر استفاده به عنوان ارز دیجیتال مانند بیت کوین، می‌تواند سایر تراکنش‌های مالی را نیز پردازش کند، قراردادهای هوشمند را اجرا کند و داده‌ها را برای نرم افزارهای غیر متمرکز ذخیره کند.
  • بروز رسانی مداوم: جامعه بزرگی از توسعه دهندگان اتریوم در همه حال به دنبال راه های جدیدی برای بهبود شبکه و توسعه برنامه های جدید هستند.
  • بدون واسطه: شبکه غیرمتمرکز اتریوم به کاربران اجازه دهد تراکنش های خود را بدون وجود هیچ واسطه ای انجام دهند. و سپس از قراردادهای هوشمند بهره ببرند.

معایب اتریوم Ethereum :

  • معایب اتریوم Ethereum شامل کارمزد بالای انجام تراکنش ها است. کارمزد تراکنش‌های اتریوم که به نام گاز نیز شناخته می‌شود، می‌تواند نوسان داشته باشد و بسیار پرهزینه باشد. برخلاف بیت‌کوین، که خودش به تأییدکنندگان تراکنش پاداش می‌دهد، اتریوم از کسانی که در تراکنش شرکت می‌کنند می‌خواهد این هزینه را پرداخت کنند.
  • ایجاد تورم: اتریوم محدودیت کلی برای استخراج ندارد، اما محدودیت سالانه استخراچ 18 میلیون اتر در سال را دارد. این می تواند به این معنی باشد که اتریوم ممکن است به عنوان یک سرمایه گذاری بیشتر شبیه ارزهای سنتی عمل کند و البته ممکن است به اندازه بیت کوین که محدودیت برای تعداد سکه ها دارد، افزایش پیدا نکند. همین عوامل امکان به وجود آمدن تورم است.
  • یادگیری سخت :اتریوم Ethereum می تواند برای توسعه دهندگانی که از فضای پردازش های متمرکز به شبکه های غیرمتمرکز مهاجرت می کنند سخت باشد.
مزایا و معایب اتریوم
مرایا و معایب اتریوم Ethereum

استخراج اتریم چگونه است؟

استخراج اتریم با خرید ماینرها و تشکیل یک ریگ استخراج و تولید بلاک امکان پذیر است. ماینینگ یا استخراج توسط ماینرها انجام میشود که به آن نود میگویند. این ماینرها با سیستم پردازش قوی خود، معاملات ریاضی پیچیده ای را حل میکنند، حل این معادلات به ایجاد یک بلاک جدید منجر میشود. در ازای تولید هر 2 بلاک شبکه اتریم به نودها یک اتر پاداش میدهد.

با کیف پولی مانند MetaMask، Argent، Rainbow کار میکند. البته استخراج هزینه زیادی دارد از جمله هزینه بالای خرید ماینرها گرفته تا هزینه نگهداری، برق، کارمزدهای استخراج و غیره.

اتر ارز Etherچیست؟

اتر ارز یا همان Ether واحد پول شبکه است و اتریوم خود شبکه است. این اصطلاحات را نباید با اتریوم گاز اشتباه گرفت. گاز واحدی است که توسط شبکه اتریوم برای سنجش تلاش محاسباتی مورد نیاز برای اجرای تراکنش ها و عملیات استفاده می‌شود. اتر ارز دیجیتالی است که اتریوم برای ساخت و نگهداری شبکه خود از آن استفاده می کند.

واحدهای فرعی اتر، Gwei و Wei است. کلمه Wei از نام Wei Dai گرفته شده است، یکی از پیشگامان اولیه ارزهای دیجیتال نامگذاری شده اند. اتر، توکن بومی اتریوم، می تواند برای خرید و فروش کالاها و خدمات مانند بیت کوین استفاده شود.

آیا باید اتر بخرید؟

به چند دلیل باید اتر خرید و روی این ارز دیجیتال سرمایه گذاری کرد. بلاک چین اتریوم می تواند با مهاجرت به پروتکل جدید جذاب تر شود. و همچنین، با استفاده بیشتر افراد از شبکه اتریوم، تقاضا برای ETH ممکن است افزایش یابد. اما قبل از سرمایه گذاری قابل توجه در اتر یا سایر ارزهای دیجیتال، ابتدا با یک مشاور مالی در مورد خطرات احتمالی صحبت کنید. زیرا ریسک و نوسانات این بازارها بسیار بالا است.

امنیت اتریوم :

امنیت اتریوم Ethereum در حال حاضر توسط بلاک چین ها به همان شیوه ایمن سازی بیت کوین تامین می شود. یعنی همه نودهای موجود در شبکه هر تراکنش را تأیید و ایمن می‌کند و عملاً دخالت واسطه را غیرممکن می‌کند. اما به نظر میرسد که امنیت اتریوم بسیار پایین تر از بیت کوین است.

البته پس از اجرای طرح الگوریتم اجماع اثبات سهام یا همان(PoS) ، حمله به آن از بیت کوین ایمن تر و پرهزینه تر خواهد بود.با پیاده‌سازی این طرح، کاربران اتر خود را در قراردادهای هوشمند قفل می‌کنند تا بتوانند بلاک‌های جدید را اعتبارسنجی کنند. اگر نودی رفتار نادرست داشته باشند، ارزهای ذخیره شده آن کاهش می یابد.

ماشین مجازی اتریوم (EVM) چیست؟

اتریوم Ethereum یک پلتفرم نرم افزاری به نام ماشین مجازی (EVM) را بر روی بلاک چین پیاده سازی می کند. این سیستم جایی است که همه حساب های شخصی و قراردادهای هوشمند در آن جا نگهداری و آپدیت میشوند.

این ماشین مجازی برای همه گره های موجود در شیکه به هر میزان که بخواهند حافظه و زمان در اختیارشان فرار میدهد. در این پایگاه اطلاعاتی بزرگ تمام گره های شبکه، EVM را به عنوان بخشی از پروتکل تأیید بلوک اجرا می کنند.

بلاکچین اتریومEthereum
تعریف بلاکچین اتریوم Ethereum

بلاکچین اتریوم چیست؟

بلاکچین اتریوم Ethereum از اصول رمزنگاری برای جلوگیری از جعل یا تغییر سوابق استفاده می کند. روشی برای استفاده از ذخیره کردن همه قرادهای هوشمند انجام گرفته است. این بلاکچین شباهت زیادی به ساختار بیت کوین دارد، اما در مقابل چیزی بیشتر از ثبت جزئیات تراکنش را ذخیره میکنند.هر کامپیوتر شامل یک رکورد کامل از تمام قردادهای هوشمند صورت گرفته است.

بنابراین، اگر یک کامپیوتر از کار بیفتد،معمولاً هزاران رایانه دیگر درگیر است و سیستم از بین نمی‌رود. همچنین هیچ فرد یا نهادی وجود ندارد که شبکه را کنترل کند و شبکه بلاک چین را به یک سیستم غیرمتمرکز تبدیل کند. بلاک چین یک دفتر کل عمومی غیرمتمرکز و توزیع شده است که در آن تراکنش ها تأیید و ثبت می شوند. همه نودها در شبکه یک کپی یکسان از این دفتر را در اختیار دارند و به آنها اجازه می دهد تمام تراکنش های گذشته را ببینند.

بر خلاف بلاک چین بیت کوین که مخصوص بیت کوین است، بلاک چین اتریوم میزبان تعداد نامحدودی ارز دیجیتال است. مانند تتر، USD (USDT)، BNB، ChainLink، و ارز خودش به نام اتر است.

بنیاد اتریوم Ethereum :

بنیاد اتریوم Ethereum یک نهاد اختصاصی برای گسترس بلاکچین این رمز ارز است. این بنیاد کار تخصیص منابع را بر عهده دارد و مسئولیت نظارت بر اجرای دقیق و درست هزینه ها را دارد. این بنیاد به همه افراد متخصص این امکان را میدهد که بنا به تخصص شان نکات مثبتی به این اکوسیستم اضافه کنند.

تحقیق و توسعه مهم ترین هدف این بنیاد است، همچنین بر روی پشتیبانی و ورود توسعه دهندگان جدید تمرکزهای ویژه ای صورت گرفته است. این بنیاد با پیشرفت های زیادی که دارد انتخاب همه شرکت های توسعه دهنده توکن است. یکی از آپدیت های مهم این پلتفرم کاهش پاداش بلک از 3 به عدد 2 بود، حال باید منتظر بود تا دید پروتکل اتریوم 2.0 چه خصوصیات منحصر به فردی را ایجاد میکند.

آینده اتریوم :

آینده اتریوم Ethereum این است که می‌خواهد پلتفرمی باشد که همه برنامه‌های غیرمتمرکز روی آن ساخته می‌شوند. با این حال، چالش های زیادی پیش رو است. یکی از بزرگترین چالش ها سرعت تراکنش بوده است. برای اینکه اتریوم به شبکه ای برای همه برنامه های غیرمتمرکز تبدیل شود، باید بتواند امکان انجام تراکنش ها را با سرعت بالاتری فراهم کند.

در حال حاضر 15 تراکنش در ثانیه انجام می شود، در مقایسه با Visa که می تواند تا 24000 تراکنش را در آن زمان انجام دهد. این سرعت پایین تراکنش ها، منجر میشود تا کارمزدهای پرداختی کاربران بالا رود.

به‌روزرسانی آینده اتریوم 2.0 به دنبال رسیدگی به سرعت پایین تراکنش و هزینه‌های گاز است. این ارز دیجیتال نسل دوم با توسعه و بروز رسانی مدام خودش سبب رقم زدن آینده ای بهتر برای افراد استفاده کننده از این تکنولوژی است.

آینده اتریوم Ethereum
آینده نزدیک اتریوم Ethereum

پیش بینی قیمت اتریوم تا سال 2022 :

پیش بینی قیمت اتریوم Ethereum تا سال 2022 تقریباً غیرممکن است، البته برخی کارشناسان اعتقاد دارند که قیمت اتریوم در ماه‌های آینده حتی از بیت‌کوین بی‌ثبات‌تر خواهد بود. دلیل این امر این است که اتریوم در حال انتقال فناوری خود به نسخه‌ای کم‌مصرف تر از لحاظ هزینه ها است.

البته این بروزرسانی‌های می‌تواند آن را برای استفاده گسترده تر در بین افراد تشویق کند. اما تا زمانی که این اتفاق نیفتد، کارشناسان منتظرند ببینند سرمایه‌گذاران و شرکت‌هایی که فناوری خود را روی پلتفرم می‌سازند چگونه به تغییرات واکنش نشان می‌دهند. البته این بازارها بسیار بی ثبات هستند و قیمت ها می توانند به سرعت در یک شب متحول شود. پس قبل از انجام هر خریدی با مشاوران سرمایه گذاری مشورت کنید.

نتیجه گیری :

اتریوم یکی از محبوب ترین ارزهای نسل دوم است که با مدیریت قوی و محبوبیت زیادی که دارد بسیاری از برنامه های هوشمند خود را اجرایی کرده است.

به نظر شما آیا این ارز دیجیتال ارزش سرمایه گذاری دارد؟ و باید به چه نکاتی دقت کنیم؟ نظرات ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

منابع :

  • www.forbes.com/advisor/ investing/cryptocurrency/what-is-ethereum-ether
  • aws.amazon.com/blockchain/what-is-ethereum
  • www.etoro.com/crypto/what-is-ethereum
نویسنده
مریم نامدار
مریم نامدار

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *