Structured Data داده های ساخت یافته چیست؟ و چرا باید آن را اجرا کنید؟

داده های ساختار یافته
چکیده مطلب
دسترسی آسان به مطالب
داده های ساختاریافته یا Structured Data یک روش استاندارد برای ارائه اطلاعات در مورد یک صفحه وب است. این به موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند تا درک بهتری از محتوای شما داشته باشند.

اما چه چیزی برای شما مفید است و چگونه آن را اجرا کنید؟ آیا این مورد در خدمات سئو متاوبز ارائه میشود ؟

در ادامه با ما همراه باشید تا کامل با آن آشنا شوید .

چگونه داده های ساختار یافته به سئو شما کمک می کند

اول از همه، داده های ساخت یافته یک عامل رتبه بندی نیستند. به طور مستقیم به شما کمک نمی کند تا در گوگل رتبه بالاتری کسب کنید. با این حال، مزایای زیادی وجود دارد. ما روی چهار مورد از مهمترین آنها تمرکز خواهیم کرد و در ادامه هر آپدیتی ایجاد شود در این مقاله اضافه خواهد شد .

نتایج غنی بدست آورید
وارد نمودار دانش گوگل شوید
پشتیبانی از جستجوی معنایی
EAT خود را حمایت کنید

structured data
structured data درسایت

1. نتایج غنی بگیرید – rich results

نتایج غنی، نتایج جستجوی بصری بهبود یافته با اطلاعاتی هستند که از داده‌های ساختاریافته مرتبط استخراج می‌شوند. رایج‌ترین نوع نتایج غنی، قطعه‌های غنی هستند ، مانند موارد زیر :

نتایج غنی
نتایج غنی چیست ؟

اینها اغلب می توانند نرخ کلیک را افزایش دهند و ترافیک ارگانیک به صفحات شما را افزایش می‌دهند.

2. وارد نمودار دانش گوگل شوید

نمودار دانش گوگل یک پایگاه دانش از موجودیت ها و روابط بین آنها است. شما، برندتان و محصولاتتان همگی می‌توانند به نهادهایی تبدیل شوند که تحت تأثیر داده‌های ساختاریافته قرار گرفته‌اند.

بهترین ورود به این نمودار ، داشتن یک پنل دانش است که دید و اعتبار بیشتر برند را فراهم می کند:

وارد نمودار دانش گوگل شوید
نمودار گوگل دانش

3. پشتیبانی از جستجوی معنایی

سئو معنایی (Semantic SEO) نوشتن محتوای بهینه شده برای موتورهای جستجو که پیرامون موضوعات باشه، نه فقط کلمات کلیدی خاص.

جستجوی معنایی به جای تطبیق کلمات کلیدی سنتی، بر معنای پشت جستجو تمرکز دارد. به این صورت است که وقتی شما چیزی به این مبهم را جستجو می کنید، گوگل می تواند نتایج عالی را به دست آورد:

سمتیک سئو یا semantic seo
semantic seo پشتیبانی از جستجوی سئو معنایی

از آنجایی که داده‌های ساختاریافته به Google کمک می‌کند تا بهتر بفهمد صفحات شما درباره چه چیزی هستند، ممکن است به آنها کمک کند برای جستجوهای مرتبط‌تر نشان داده شوند.

4. EAT خود را حمایت کنید

EAT مخفف تخصص، اقتدار و اعتماد است. این سه چیز عبارتند از “آنچه گوگل در یک صفحه وب به دنبال آن می گردد.” استفاده از داده های ساختاریافته اطلاعات گوگل در مورد وب سایت شما، محتوای آن و نویسندگان آن را تغذیه می کند و ارزیابی EAT شما را آسان تر می کند.

نشانه گذاری اسکیما (طرح واره) ، سنگ بنای داده های ساخت یافته

داده های ساختاریافته باید با فرمت خاصی مطابقت داشته باشند. همانطور که برای هر زبان کامپیوتری صدق می کند، اگر می خواهید ماشین ها به درستی آن را خرد کنند، باید از یک نحو صحیح پیروی کنید.

نشانه گذاری اسکیما ( Schema markup ) چنین قالب شناخته شده ای را برای ساختاردهی داده ها در وب فراهم می کند.

اگر بخواهم به موتورهای جستجو بگویم که نام کوچک من مهناز است، باید به دنبال نحوه حاشیه نویسی آن باشم. جستجوی “name” در واژگان schema.org من را به خاصیت داده شده Name می رساند :

نام طرحواره
نام طرحواره – Schema markup

شما باید از این به شکل دقیق در کد خود استفاده کنید. استفاده از تغییراتی مانند FirstName، firstNameیا given_name کار نخواهد کرد. استانداردسازی کلید داده های ساختاریافته است و واژگان schema.org آن را فراهم می کند.

به عنوان مثال،

خدمات یک وسیله نقلیه برای کرایه با راننده برای سفرهای محلی. کرایه ها معمولا بر اساس مسافت طی شده محاسبه می شوند.
اسکیما برای خدمات تاکسی
اسکیما برای خدمات تاکسی

این برای تئوری است. بیایید نگاهی به نحوه عملکرد همه اینها در وب سایت شما بیندازیم.

سه روش ساختاردهی داده ها

سه فرمت اصلی وجود دارد که می توانید برای ساختار داده ها در وب استفاده کنید.

JSON-LD
میکروداده
RDFa

JSON-LD

JSON-LD فرمتی است که گوگل توصیه می کند. پیاده سازی آن نیز ساده ترین است زیرا نیازی به برچسب گذاری عناصر HTML نیست، همانطور که در مورد سایر فرمت های داده های ساخت یافته وجود دارد. در عوض، JSON-LD را به‌عنوان یک بلوک بزرگ از کد اضافه می‌کنید که به Google می‌گوید: «اینها چیزهای اصلی هستند که باید در مورد موارد ذکر شده در این صفحه بدانید.»

در اینجا نمونه ای از نشانه گذاری سازمانی بسیار ساده با استفاده از JSON-LD آورده شده است:

<script type="application/ld+json">
{
  "@context": "https://schema.org/",
  "@type": "Organization",
  "name": "Ahrefs",
  "url": "https://ahrefs.com/",
  "description": "Ahrefs is a software company that develops online SEO tools and free educational materials for marketing professionals.",
  "email": "support@ahrefs.com"
}
</script>

 

این اسکریپت را می توان در هر نقطه <head> یا <body> بخش HTML شما قرار داد.

میکروداده

برخلاف JSON-LD، که در آن داده‌های ساختاریافته در یک بلوک قابل هضم بزرگ قرار دارند، Microdata در سرتاسر صفحه برای نشانه‌گذاری محتوا در لحظه پخش می‌شود.
در اینجا همان نشانه‌گذاری سازمانی مانند بالا است، اما در قالب Microdata:

<p itemscope itemprop="organization" itemtype="https://schema.org/Organization">
<a href="https://ahrefs.com/" itemprop="url">
<span itemprop="name">Ahrefs</span></a>
<span itemprop="description">Ahrefs is a software company that develops online SEO tools and free educational materials for marketing professionals.</span>
Contact us at: <span itemprop="email">support@ahrefs.com</span>
</p>

 

همانطور که می بینید، همه چیز را همانطور که در صفحه ظاهر می شود علامت گذاری می کنید. این برای نشانه‌گذاری ساده مانند این خوب است، اما مدیریت آن برای برنامه‌های پیچیده می‌تواند بسیار کثیف و تقریباً غیرممکن باشد. با این حال، برخی از افزونه های SEO از Microdata برای ایجاد نشانه گذاری طرحواره شما و انجام کار برای شما استفاده می کنند.

RDFa

RDFa مانند Microdata کار می کند. شما عناصر HTML را در صفحه نشانه گذاری می کنید، به جای ارائه نشانه گذاری در یک بلوک بزرگ مانند JSON-LD. این احتمالاً کم استفاده‌ترین نحو طرحواره‌ای است، اما هنوز هم گاهی اوقات با آن مواجه می‌شوید زیرا متا تگ‌های Open Graph فیس‌بوک بر اساس آن است.

در اینجا نشان‌گذاری سازمانی مشابه با استفاده از RFDa به نظر می‌رسد:

<p vocab="https://schema.org/" typeof="Organization">
<a href="https://ahrefs.com/" property="url">
<span property="name">Ahrefs</span></a> 
<span property="description">Ahrefs is a software company that develops online SEO tools and free educational materials for marketing professionals.</span>
Contact us at: <span property="email">support@ahrefs.com</span>
</p>

 

بنابراین، هیچ تفاوتی با Microdata ندارد. اما چگونه می دانید که همه اینها یک نشانه گذاری معتبر هستند؟

آزمایش داده های ساخت یافته شما –

هیچ فرد عاقلی نمی تواند کد را بدون آزمایش اولیه آن اجرا کند. به ابزار تست داده های ساخت یافته بروید ، قطعه کد یا URL خود را وارد کنید و ببینید آیا نشانه گذاری معتبر است یا خیر.

این چیزی است که هنگام آزمایش قطعه Microdata دریافت می کنم:

متأسفانه گوگل به زودی این ابزار را منسوخ خواهد کرد و تنها ابزار Rich Results Test باقی خواهد ماند. همانطور که از نام آن متوجه می‌شوید، بر واجد شرایط بودن شما برای نتایج غنی تمرکز می‌کند، اما بیایید امیدوار باشیم که گوگل در نهایت عملکردهای هر دو ابزار را ترکیب کند. Classy Schema یک ابزار جایگزین عالی نیز هست.

قبل از اینکه شروع به علامت گذاری محتوای خود کنید

داده‌های ساخت‌یافته علم موشکی نیست، اما ورود به آن، تعیین اولویت‌بندی و یادگیری نحوه استقرار آن در مقیاس به زمان نیاز دارد. بسیاری از CMS ها و افزونه ها اغلب از ابتدایی ترین نشانه گذاری خارج از جعبه مراقبت می کنند، اما من می خواهم یک چیز را روشن کنم:

برای اکثر افراد، وظایف سئو بسیار مهم‌تری نسبت به استقرار طرحواره در وب سایت شما وجود دارد. ما اولویت‌بندی و پیاده‌سازی را در پست نشانه‌گذاری طرح‌واره اختصاصی خود گسترش می‌دهیم ، جایی که شما هر آنچه را که باید در مورد آن بدانید، یاد خواهید گرفت.

داده های ساختاری فراتر از وب سایت شما

شما می توانید بدون استفاده از نشانه گذاری طرحواره به یک موجودیت Graph دانش تبدیل شوید. به این دلیل است که ذکر نام تجاری و محصولات شما می تواند در هر نقطه از وب باشد.

با این حال، فکر نکنید که به یک صفحه ویکی‌پدیا فقط به این دلیل که اغلب به عنوان منبعی برای پانل‌های دانش استفاده می‌شود، نیاز دارید:

اول از همه، بسیاری از منابع دیگر وجود دارد که گوگل از آنها استفاده می کند. دوم، در حالی که مطمئناً میانبری برای تبدیل شدن به یک موجودیت نمودار دانش است، گرفتن یک صفحه ویکی‌پدیا یک فرآیند کاملاً چالش برانگیز است. و در آخر، گوگل فقط منبع توضیحات را بیان می کند که بسیاری از پانل های دانش حتی آن را ندارند.

در واقع، مگر اینکه پوشش رسانه ای زیادی در ویکی پدیا و ویکی داده داشته باشید، پنل دانش شما احتمالاً بسیار ساده تر خواهد بود:

نکته اینجاست که شما باید اطلاعات ثابتی در مورد خود یا کسب و کارتان منتقل کنید و همه آنها را به هم مرتبط کنید.

بنابراین، مطمئن شوید که تمام اطلاعات شرکت خود را در رسانه های اجتماعی، سایر پروفایل های شرکت مانند Crunchbase و وب سایت های معتبر در جایگاه خود یکسان کنید. sameAs سپس با استفاده از ویژگی schema نقاط را به هم وصل کنید . ما چگونه در راهنمای طرحواره خود نشان می دهیم

نتیجه گیری

داده های ساختاریافته قدرتمند هستند، اما بعید است که اولویت سئو برای اکثر وب سایت ها باشد. تقریباً همیشه چیزهای مهم تری وجود دارد که باید روی آنها تمرکز کرد.

همانطور که گفته شد، اجرای اسکیما اولیه مانند نشانه گذاری سازمان یا شخص نسبتاٌ سریع و ساده است. احتمالاً می توانید این کار را در چند دقیقه انجام دهید.

نویسنده
مدیر بلاگ
مدیر بلاگ

نظرات

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *