گواهینامه های اس اس ال ssl چیست؟

تعریف گواهینامه های اس اس ال
چکیده مطلب
در این مقاله تلاش می کنیم تا شما را با گواهینامه های اس اس ال (SSL) آشنا کنیم، همچنین به شرح مزیت ها و نحوه دریافت آن می پردازیم و در ادامه به معرفی مدل های گوناگون این گواهینامه می پردازیم.
دسترسی آسان به مطالب

گواهینامه های اس اس ال ssl چیست؟ چه کاربردی دارد؟ آیا تا به حال به آدرس url وب سایت ها دقت کرده اید؟. در ابتدای این آدرس برخی با :http// یا :https// شروع می شوند. علامت ” s ” در :https// به این معنی است که کاربران از یک وب سایت امن و رمزگذاری شده بازدید می کنند. اس اس ال یک پروتکل امنیت اینترنتی رمزگذاری شده است که تضمین می کند داده ها به طور ایمن بین کاربران و سرور وب سایت انتقال می یابند.

در این مقاله، یاد خواهید گرفت که گواهینامه SSL چیست، چراوب سایت ها برای طراحی سایت خود به این پروتکل نیاز دارند؟، چگونه کار می کند، چگونه می توانید آن را دریافت کنید و موارد دیگر. پس تا پایان همراه ما باشید.

گواهینامه اس اس ال
گواهینامه ssl چیست ؟

گواهینامه SSL چیست؟

گواهینامه های اس اس ال ssl مخفف Secure Sockets Layers است، یک فناوری رمزگذاری است که داده های حساس را بین سرورهای وب و مرورگرها امن و خصوصی نگه می دارد. این پروتکل‌ها متکی به گواهی‌هایی هستند که به کاربر در مورد هویت وب‌سایتی که با آن در ارتباط است اطمینان می‌دهند. هنگامی که SSL را فعال کردید، وب سایت شما به جای HTTP از HTTPS استفاده می کند و همچنین یک علامت قفل را در کنار آدرس سایت خود در مرورگر مشاهده خواهید کرد.

اس اس ال یک فایل داده ذخیره شده در سرور وب سایت است که حاوی یک جفت کلید و سایر اطلاعات مرتبط مربوط به اعتبار وب سایت است.

چرا گواهینامه های اس اس ال ssl را دریافت کنیم؟

توصیه می کنیم همه وب سایت از گواهینامه های اس اس ال ssl استفاده کنند. باید توجه داشته باشید که گوگل کروم و سایر مرورگرهای وب، وب‌سایت‌های غیر SSL را به‌عنوان ناامن نشان می‌دهند. این بدان معناست که اگر از گواهی SSL در وب سایت خود استفاده نمی کنید، می توانید اعتماد مشتریان خود را از دست بدهید. سایت هایی که از SSL استفاده می کنند یک نماد قفل را در نوار آدرس نمایش می دهند. کاربران می توانند برای مشاهده گواهینامه، شناسایی و سایر اطلاعات مربوط به یک وب سایت، روی این نماد کلیک کنند.

گواهینامه های SSL چگونه کار می کنند؟

گواهی های SSL یک ارتباط رمزگذاری شده بین مرورگر مشتری و هاست وب سایت برقرار می کند. فرآیند احراز هویت به سرعت و بدون اینکه کاربر متوجه شود اتفاق می افتد.
این فرآیند به عنوان دست دادن SSL نامیده می شود و شامل مراحل ذکر شده در زیر است.
مرحله 1:
مشتری با ارسال پیام “سلام مشتری” ارتباط را آغاز می کند. این پیام شامل نسخه SSL، فهرستی از مجموعه‌های رمز، و ابزارهای الگوریتمی مورد استفاده برای رمزگذاری داده‌ها، به همراه یک «تصادفی مشتری» (رشته‌ای تصادفی از بایت‌ها) است.
مرحله 2:
سرور دارای گواهی SSL با پیام “سلام سرور” خود پاسخ می دهد. گواهی SSL را برای تأیید هویت (که شامل کلید عمومی )، مجموعه رمز انتخاب شده، شناسه جلسه و یک رشته بایت «تصادفی سرور» می‌فرستد.
مرحله 3:
مشتری احراز هویت را تأیید می کند و تأیید می کند که با مالک قانونی دامنه در ارتباط است. سپس، کلاینت “مخفف premaster” را ارسال می کند – یک رشته تصادفی دیگر از بایت ها که با کلید عمومی رمزگذاری شده اند. پیام رمزگذاری شده فقط با استفاده از کلید خصوصی سرور قابل رمزگشایی است. این کلید بعداً برای رمزگذاری داده های بعدی استفاده می شود.
مرحله 4:
هنگامی که سرور راز premaster را رمزگشایی می کند، هر دو دستگاه کلیدهای جلسه را از پیام های رد و بدل شده تولید می کنند و پس از آن باید همان نتایج را دریافت کنند.
مرحله 5:
مشتری یک پیام “تمام شد” را که با کلید مخفی رمزگذاری شده است ارسال می کند.
مرحله 6:
سرور یک پیام “تمام” را که با کلید مخفی رمزگذاری شده است ارسال می کند.
مرحله 7:
با تکمیل دست دادن، سرور و کلاینت اکنون می توانند با استفاده از همان کلید مخفی مشترک در پروتکل رمزگذاری شده ارتباط برقرار کنند.
هنگام بازدید از یک وب سایت، مرورگر شما به طور خودکار گواهی SSL را بررسی می کند و بررسی می کند که آیا معتبر و به روز است یا خیر.
اگر گواهی یک وب سایت صحیح باشد، سپس مرورگر از کلید عمومی وب سایت برای رمزگذاری داده ها استفاده می کند. سپس آنها این داده ها را به سرور وب سایت تعیین شده ارسال می کنند، جایی که با استفاده از کلید عمومی و کلید خصوصی مخفی رمزگشایی می شوند.
اگر گواهی درست نباشد، به کاربران هشدار داده می شود که اتصال خصوصی نیست. مهم است که صاحبان سایت در اسرع وقت این خطا را برطرف کنند تا ترافیک خود را از دست ندهند.

امنیت سایت
چگونه امنیت سایت خود را افزایش دهیم؟

دلایل اهمیت گواهینامه های اس اس ال SSL :

برخی از مهمترین دلایلی که برای دریافت گواهینامه SSL ضروری است عبارتند از:

افزایش امنیت وب سایت:

گواهینامه های SSL تضمین می کند که داده های مدیریت شده در وب سایت رمزگذاری شده، محافظت شده و در برابر هکرها ایمن هستند. اسامی، گذرواژه‌ها، جزئیات کارت اعتباری و سایر اطلاعات شخصی از طریق یک پروتکل امن منتقل می‌شوند و بدون کلید مورد نیاز رمزگشایی نمی‌شوند.

افزایش اعتماد کاربران :

ایجاد اعتماد با کاربران ایجاد اعتماد و اعتبار در بین بازدیدکنندگان ساده نیست، اما دریافت گواهینامه SSL اولین قدم در مسیر درست است. وب‌سایت‌های دارای گواهینامه SSL دارای یک قفل امنیتی قبل از URL هستند که به صورت بصری نشان می‌دهد که صفحه برای مرور امن است. علاوه بر این، گواهی‌های دامنه همچنین تضمین می‌کنند که کاربر به سروری که مالک دامنه است و نه نسخه جعلی سایت هدایت می‌شود.

بهبود سئو :

علاوه بر این، وجود یا عدم وجود گواهی بر رتبه سئوی وب سایت تأثیر می گذارد. گوگل به وب‌سایت‌های دارای :https// در رتبه‌بندی موتورهای جستجو برتری می‌دهد در حالی که صفحات بدون اس اس ال را کاهش می‌دهد. اکثر مرورگرها وب سایت های بدون گواهی SSL را به عنوان ناامن علامت گذاری می کنند و به کاربران توصیه می کنند در اتصال به هاست تجدید نظر کنند.

اطلاعاتی که همیشه باید با گواهینامه های SSL ایمن شوند:

 • جزئیات حساب بانکی و تراکنش های کارت اعتباری
 • مدارک پزشکی
 • اطلاعات شخصی خصوصی
 • اعتبارنامه
 • نحوه بررسی جزئیات امنیت گواهینامه SSL
 • URL به جای :http// با :https// شروع می شود .
 • یک نماد قفل در کنار نوار آدرس وجود دارد.

اگر روی قفل کلیک کنید، یک پنجره بازشو ظاهر می شود و حاوی پیامی مبنی بر ایمن بودن اتصال است . برای نمایش جزئیات اتصال و بررسی اینکه آیا گواهی معتبر است، روی Connection is safe کلیک کنید .جزئیات بیشتر در مورد گواهی ، از جمله موارد زیر قابل مشاهده است. نام دامنه ای که گواهی را در اختیار دارد، نام دامنه ای که گواهی برای آنها صادر شده است، مرجع صادر کننده و تاریخ انقضای گواهینامه.

دریافت گواهینامه SSL برای وب سایت :

اکثر بهترین شرکت های هاست وردپرس اکنون گواهینامه های رایگان SSL را به کاربران خود ارائه می دهند. اگر به تازگی یک وبلاگ راه اندازی کرده اید یا یک سایت ، احتمالاً می خواهید هزینه ها را پایین نگه دارید. خوشبختانه، راه‌های متعددی برای دریافت گواهینامه SSL رایگان وجود دارد. مهم است که گواهی مناسب را از ارائه دهنده مناسب یا مرجع صدور گواهی دریافت کنید. یک گواهی معیوب یا نادرست نصب شده بهتر از نداشتن آن نیست.

خوشبختانه، این روند پیچیده نیست:

 • یک مرجع صدور گواهی را انتخاب کنید.
 • گواهی SSL خود را بخرید و تأیید کنید.
 • فایل های گواهی SSL خود را دانلود کنید.
 • گواهی SSL خود را نصب کنید.
 • گواهی SSL را تأیید کنید و همچنین تأیید کنید که کار می کند.
تمدید گواهی اس اس ال
چونه گواهینامه SSL را تمدید کنیم؟

تمدید گواهینامه های اس اس ال :

گواهینامه های SSL با تاریخ انقضا کدگذاری شده اند، بنابراین باید گواهینامه SSL خود را قبل از منقضی شدن آن تمدید کنید. این محافظت بیشتری را فراهم می کند و تضمین می کند که رمزگذاری SSL شما با آخرین نسخه ها به روز شده است. هنگامی که گواهی SSL منقضی می شود، وب سایت پیشوند :https// خود را از دست می دهد و مرورگر به کاربر هشدار می دهد که سایت مورد نظر امن نیست.

همانطور که در بالا توضیح داده شد، چنین پیامی به طور قابل توجهی بر اعتماد کاربران تأثیر می گذارد و به مشاغل و موقعیت سئو آسیب می رساند. به همین دلیل بسیار مهم است که با تمدیدها همراه باشید و اجازه ندهید گواهی SSL نامعتبر شود.

آیا گواهینامه های SSL را می توان هک کرد؟

امنیت سایبری همیشه در حال بهبود و پیشرفت است، SSL تنها بخشی از امنیت کلی یک سایت است. برای محافظت در برابر هکرهایی که از رمزگذاری یا رمزهای قدیمی استفاده می کنند، به روز بودن با گواهینامه های SSL مهم است. محافظت از کلید خصوصی گواهینامه شما نیز حیاتی است. تاکتیک دیگر، اگرچه از نظر فنی گواهینامه موجود را هک نمی کند، زمانی است که گواهی های تقلبی توسط هکرها صادر می شود.

انواع گواهینامه های اس اس ال:

گواهینامه های اس اس ال DV :

واژه DV مخفف Domain Validation است که به آن گواهی اس‌اس‌ال single domain نیز می‌گویند. زیرا تنها بر روی یک دامنه قابل نصب است. به سطح پایینی از اعتبار نیاز دارند. آنها سریع و ارزان هستند، اما به اندازه گزینه های دیگر امن نیستند.

گواهینامه های اس اس ال OV :

اصطلاح OV مخفف Organization Validation است و برای سایت‌های سازمانی مناسب است. آن ها گرانتر از DV SSL هستند. این نوع از گواهی SSL سطح بالاتری از اعتبار سنجی را برای سایت سازمانی انجام داده و معمولا توسط سایت‌های بزرگ‌تر از جمله شرکت‌های بزرگ، بانک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گواهینامه های اس اس ال EV :

واژه EV مخفف Extended Validation است، سازمان‌ها و شرکت‌های خیلی بزرگ از آن برای افزایش اعتبار سایت‌های خود استفاده می‌کنند. حفاظت درجه یک را برای مشاغل معتبر ارائه می دهد. آنها گران ترین گزینه با فرآیند اعتبار سنجی هستند که می تواند تا چند هفته طول بکشد. در گذشته نام شرکت به صورت سبز رنگ در کنار نام دامنه به نمایش درمی‌آمد. اما الان تنها با کلیک بر روی مشخصات SSL می‌توان متوجه نوع گواهینامه اس‌اس‌ال شد.

انواع گواهینامه های اس اس ال بر اساس تعداد دامنه:

 • گواهینامه های اس اس ال تک دامنه
 • از یک دامنه و تمام صفحات آن محافظت می کند.
 • گواهینامه های SSL Wildcard
 • یک دامنه واحد و تعداد نامحدودی از زیر دامنه ها را ایمن کنید.
 • گواهینامه های اس اس ال چند دامنه ای
 • از چندین دامنه و همچنین زیر دامنه ها محافظت می کند.
انواع SSL
نمونه های از انواع SSL

هزینه گواهینامه های اس اس ال :

هزینه گواهینامه های اس اس ال به شرایط وب سایت و بودجه شما بستگی شما دارد. همان طور که در بالا ذکر شد، هرچه اعتبار و امنیت ارائه شده کمتر باشد، هزینه کمتری خواهد داشت. بنابراین گواهینامه های اس اس ال DV ارزان‌ترین راه‌حل است، در حالی که گواهینامه های اس اس ال EV به دلیل امنیت سطح بالا گران‌ترین گواهینامه‌های SSL هستند. قیمت گواهی SSL همچنین به تعداد دامنه هایی که باید پوشش دهد بستگی دارد. هرچه دامنه های بیشتری داشته باشید، قیمت بالاتری خواهید داشت.

چگونه گواهی SSL را نصب کنم؟

فرآیند نصب گواهی SSL بستگی به ارائه دهنده ای دارد. برخی از ارائه دهندگان نصب را ساده می کنند و یا پشتیبانی دارند. اما برای کسانی که باید آن را به صورت دستی انجام دهند، مراحل نصب به پلتفرم و سیستم عامل شما بستگی دارد.

کلام آخر :

دیدید گواهینامه های اس اس ال ssl یک ضرورت برای انجام تجارت آنلاین است، زیرا مخاطبین اطمینان دارند در حال جستجو در یک سایت امن هستند. اکنون که می دانید گواهینامه های اس اس ال چه چیزی هستند و چگونه کار می کنند، آن ها را به وب سایت اضافه کنید.

در اخر به این نتیجه می رسیم که گزینه های مختلفی وجود دارد. انتخاب هر یک از این گواهی ها برای شما مفید است، به شرط آن که به نیاز های وب سایت و هزینه ها اهمیت بدهید.

نویسنده
حسین جدیدی
حسین جدیدی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *