آموزش سئو – آموزش صفر تا صد سئو

آموزش سئو
چکیده مطلب
در این مقاله به بررسی نکات لازم جهت یادگیری و پیاده سازی سئو می پردازیم.
دسترسی آسان به مطالب

آموزش سئو برای شما که هدفتان کسب رتبه بالاتر در موتورهای جستجو مانند گوگل و دریافت ترافیک ارگانیک رایگان است، مناسب است. مهم نیست که چیزی در مورد سئو نمیدانید. در پایان این مقاله، خواهید فهمید که چگونه از اصول سئو مانند تحقیق کلمات کلیدی، سئوی درون صفحه و ساخت لینک برای رتبه بالاتر در موتورهای جستجو استفاده کنید.

اموزش seo
آموزش سئو سایت

چه کسی باید اصول سئو را یاد بگیرد؟

همه مدیران وب سایتها، تولیدکنندگان محتوا، یا صاحبان کسب و کار آنلاین و برای هر کسی که به این زمینه علاقه دارد.

آموزش seo :

آموزش سئو سایت دارای پیچیدگیهای زیادی است. زیرا موتورهای جستجو مرتب در حال تغییر روشهای جستجوی خود هستند. به همین علت نیاز است که در ابتدا با مفهوم سئو و اصطلاحات این حوزه و کاربرد آن آشنا شویم. سپس در ادامه با عواملی که در بالا بردن سئو سایت نقش دارند آشنا شویم. و در نهایت با اصول و تکنیکهای سئو سایت آشنا شویم.

سئو چیست؟

شاید بارها شنیده باشید که seo مخفف Search Engine Optimization است. این عبارت بدین معنی است که وب سایت را برای موتورهای جستجو بهینهسازی کنید. تاریخچه سئو به دهه ۹۰ باز میگردد که موتورهای جستجو برای اولین بار ظهور پیدا کردند. اما امروزه این یک استراتژی بازاریابی ضروری و یک صنعت در حال رشد است.

لازم نیست همه عوامل و الگوریتمهای دقیقی را که گوگل برای رتبهبندی وبسایت خود استفاده میکند، بدانید. اما برای موفقیت باید مؤلفههای کلیدی سئو را یاد بگیرید. حال باید ببینیم که برای این بهینهسازی چه کارهای نیاز است انجام شود؟. با مطالعه این مقاله، اصول و تکنیکهای بهینهسازی موتورهای جستجو را بیاموزید.

چرا سئو مهمه ؟

همانطور که بیشتر مصرف کنندگان به سمت خرید آنلاین گرایش پیدا کردند، سنتی ترین مشاغل نیز متوجه شدند که باید تغییراتی را در نحوه عرضه و فروش محصولات خود ارائه بدهند و به سمت دیجیتال شدند بروند. اینجاست که نقش seo پررنگ می شود، سئو موثرترین و مقرون به صرفه ترین راه برای درک و رسیدن به مشتریان است.

آموزش رایگان سئو :

همانطور که گفته شد یک متخصص سئو نیاز است که اصول و تکنیکهای زیادی را باید امتحان کند تا بتواند یک وب سایت را در صفحه نتایج جستجو در رتبههای بالا نگه دارد. اما یک قانون ساده وجود دارد، یک متخصص سئو باید محتواهای مناسبی را برای ارائه دادن به کاربران داشته باشد و به موتورهای جستجو کمک کند تا کاربران به جواب سؤالات خودشان برسند.

آموزش سئو سایت :

آموزش سئو سایت، با تحقیق کلمه کلیدی شروع میشود. در ابتدا نیاز است یک لیست از کلمات کلیدی مورد نیاز وب سایتتان بسازید. یعنی تحقیق کنید که کلمات کلیدی مرتبط با وب سایت که کاربران به دنبال آن هستند کدام هستند. کدام یک از این کلمات رقایبان کمتری برای آن وجود دارد. و همچنین در این لیست از کلمات لانگ تیل یا دم دراز را استفاده کنید. و برای رتبه گرفتن برنامهریزی کنید.

صفر تا صد سئو
آموزش صفر تا صد سئو

آموزش صفر تا صد سئو:

یادگیری سئو با تهیه یک چک لیست آغاز شد که شامل همه کلمات کلیدی مرتبط با حوزه فعالیت کسب و کار شما بود. در ادامه شما باید روی عنوان و متا دیسکریپشن تمرکز کنید. تلاش کنید که این عنوان و توضیحات آن کامل و در عین حال مختصر باشد. حتماً شامل کلمه کلیدی باشد اما زیاده روی نکنید. از کلمات مترادف استفاده کنید تا در اولین مواجه کاربر جذب آن شود. این انتخاب بسیار بر روی نرخ کلیک سایت شما تأثیرگذار است.

در ادامه آموزش سئو رایگان به خاصیت ALT تصاویر میپردازیم. موتورهای جستجوگر هنگام مواجه با یک صفحه جدید اول سراغ تصاویر میروند. این بهینهسازی متن به موتورهای جستجو کمک میکند تا محتوای تصویر را درک کنند. همچنین این متن جایگزین تصاویر در زمانی که تصویر بارگذاری نشود، به مخاطب نشان داده میشود. این بهینهسازی بر روی تجربه کاربری بسیار مؤثر است.
در ادامه آموزش صفر تا صد سئو به بررسی و شناسایی لینکهای خراب میپردازید و آنها را در صورت امکان ترمیم کنید. همچنین آدرسهای url وب سایت را بهینهسازی کنید. این آدرسها همانند نقشه راه هستند که به مخاطب کمک میکند که راحت به خواسته خودش برسد. این کار سبب تجربه کاربری خوبی میشود زیرا که نرخ پرش مخاطبین کمتر میشود و در مقابل زمان سپری شدن آنها در سایت بیشتر میشود.
آموزش جامع سئو به شما کمک میکند تا با روشهای مورد تأیید موتورهای جستجو بتوانید در صفحه SERP رتبه خوبی کسب کنید. یکی از این آموزشها نحوه صحیح لینکسازی درون سایت است. لینک سازی یعنی ارتباط صفحات وب سایت با یکدیگر است. صفحه اصلی وب سایت شما مهمترین صفحه است.

در حالت ایده آل، شما باید از لینک مادر که با ارزشترین صفحه است به همه صفحات فرزند لینک دهید. همچنین بین صفحات فرزند هم باید ارتباط برقرار کنید. و از صفحه فرزند هم به صفحه مادر لینک بدهید.

صفحات یتیم، صفحاتی هستند که به هیچ صفحه دیگری لینک داده نشداند. رباتهای موتورهای جستجوگر در صورت مواجه با چنین صفحاتی آنها را نادیده میگیرند و بررسی نمیکنند. این صفحات را پیدا کنید و به صفحات مناسب لینک بدهید تا سبب افزایش رنکینگ وب سایت شما شود. در لینکسازی از انکر تکستهای مرتبط استفاده کنید تا کاربر به نتیجه دلخواه خودش برسد. تلاش کنید تا انکر تکستها شامل کلمه کلیدی صفحه مقصد باشد.

بالا بردن سئو سایت:

برای بالابردن سئو سایت خود نیاز است سه راه را حتماً طی کنید سئو داخلی، سئو خارجی و سئو تکنیکال. سئو داخلی مربوط به هر نوع فعالیتی میشود که شما در سایت انجام میدهید تا کسب رتبه بکنید. از بهینهسازی محتوا تا جنبههای فنی را شامل میشود. از جمله این فعالیتها میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

  • تحقیق کلمات کلیدی
  • بهینه سازی محتوا
  • بهینه سازی برچسب عنوان
  • بهینه سازی عملکرد صفحه
  • لینک سازی داخلی

سئو خارجی هم شامل کلیه فعالیتهای بیرون از سایت است. سئو تکنیکال بهینهسازی وبسایت را از نظر فنی بررسی می کند. مانند مسائل فنی وبسایت، رباتها و کدهای برنامه نویسی. روشهایی خاصی برای پیادهسازی این سه راه وجود دارد که موتورهای جستجو بعضی از آنها را تأیید میکنند که به آن سئو کلاه سفید میگویند و آنها را که تأیید نمیکنند به سئو کلاه سیاه معروف هستند.

سئو کلاه سفید زمان بر بوده اما در مقابل سئو کلاه سیاه با دور زدن قوانین تلاش میکند که زودتر شما را به هدفتان که رسیدن به صدر نتایج صفحه SERP است برساند. امروزه با پیشرفت الگوریتمهای موتورهای جستجوگر بیشتر این تکنیکها شناسایی و مشمول جریمههای سنگین میشوند.

یکی دیگر از روش های پیاده سازی سئو، سئو کلاه خاکستری است. در این روش تکنیک های را به صورت اصولی استفاده می کنیم تا منجر به کسب رتبه شوند این تکنیک ها ممکن است که هنوز توسط الگوریتم های موتورهای جستجو قابل تشخیص نباشند.

بهبود سئو سایت
چگونگی بهبود سئو سایت

چگونه سئو سایت را بالا ببریم:

اولین گام برای بالا بردن سئو سایت، انتخاب نام دامنه شناخته شده و منطبق با کلمات کلیدی مد نظر شما باشد. در گام بعدی محتوای مرتبط و کاربر پسند منتشر کنید و تلاش کنید بصورت منظم محتواهای وب سایت را به روز نگه دارید. در تولید محتواها به تگهای هدینگ توجه کنید و چگالی کلمات کلیدی متن متناسب باشد. از انواع محتواها استفاده کنید.

محتواهای بصری برای مخاطبین جذابتر هستند. همچنین معماری وب سایت خود را سازماندهی کنید و سرعت بارگذاری وب سایت خود را بهبود بخشید. مطمئن شوید که سایت شما برای موبایل مناسب است. این بدان معنی است که وب سایت شما باید سازگار با موبایل باشد و همچنین باید در موبایل سریع و درست نمایش داده شود. زیرا در حال حاضر بیشتر جستجوها با گوشی و تبلت انجام میشود.

فایل robots. txt را مورد بررسی قرار دهید تا هیچ مشکل فنی وجود نداشته باشد و همه صفحات شما توسط گوگل ایندکس شوند. از تکنیک هاس سئو خارجی غافل نشوید و به صورت اصولی از آنها استفاده کنید تا به هدف نهاییتان برسید. به دنبال به دست آوردن بک لینکهای با کیفیت بالا باشید. با ناشران و اینفلوئنسرهای مرتبط و معتبر تماس بگیرید و روابط برقرار کنید.

از معیارهای سئو مانند رتبهبندی، ترافیک و تبدیلها استفاده کنید هر کدام از این موارد ابزارهای مناسب خودشان را وارد. به عنوان نمونه از SEMrush برای ترافیک ارگانیک و تبدیلها استفاده کنید. و ببینید که در مقابل رقیبانتان چقدر ترافیک وب سایت شما بصورت ارگانیک کسب شده است. از ابزار تحلیلی گوگل آنالیتیکس برای ارزیابی رفتار مخاطبین استفاده کنید. یکی دیگر از مهمترین ابزارها برای سئوکاران، سرچ کنسول است.

با کمک این ابزار می توانید تحلیل های جامعی از وب سایت خودتان داشته باشید. از دیگر نکات مهم برای انجام seo سایت آشنا بودن با الگوریتم های موتورهای جستجوگر است. این الگوریتم ها در واقع یکسری قوانین هستند که توسط موتورهای جستجوگر بیان می شود. سرپیچی از این قوانین باعث جریمه های سنگین برای وب سایت شما می شود.

از جمله این الگوریتم ها می توان به الگوریتم پاندا، الگوریتم پنگوئن، لگوریتم مرغ مگس خوار، الگوریتم کبوتر، الگوریتم گوگل دنس، سندباکس، الگوریتم برت، الگوریتم دزد دریایی، الگوریتم موبایل فرست ایندکس اشاره کرد.

شما هرگز نمیدانید چه چیزی عملکرد جستجوی ارگانیک را به حداکثر میرساند، مگر اینکه آزمایشهایی انجام دهید و ببینید آیا تاکتیکهای جدید سئو به شما کمک میکنند تا به موفقیت بیشتری برسید. هنگامی که روشی را یافتید که به طور مؤثر کار میکند، آن را تکرار کنید.

نویسنده
مدیر بلاگ
مدیر بلاگ

نظرات

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *