لینک شکسته در سئو چیست ؟

لینک شکسته در سئو
چکیده مطلب
مقاله لینک‌های شکسته در سئو چیست؟ به معرفی لینک‌های شکسته و نحوه ایجاد این صفحات مرده پرداخت. در ادامه به شما نحوه پیدا کردن این صفحات در وب سایت خودتان و دیگران را آموزش دادیم.
دسترسی آسان به مطالب

لینک های شکسته در سئو چیست؟چطور این لینک‌ها به وب سایت آسیب می‌رسانند؟ چگونه می‌توان آن‌ها را شناسایی و حذف کرد؟ بهتر است بدانید که یکی از اصلی‌ترین راه‌ها برای سئو سایت، وجود لینک‌های داخلی و خارجی است. اما اگر مخاطبین وب سایت با دنبال کردن این لینک‌ها به صفحه‌ای وارد شوند که پیغام خطا مشاهده کنند، لینک شکسته اتفاق افتاده است.

در این مقاله قصد داریم به معرفی کامل لینک شکسته بپردازیم و نحوه به وجود آمدن و پیدا کردن این لینک‌ها را مرحله به مرحله با هم بررسی کنیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

لینک شکسته
تعریف لینک شکسته

لینک شکسته چیست ؟

لینک شکسته در سئو یا Boken Link به لینکی گفته می‌شود که با انتخاب و کلیک بر روی آن به صفحه‌ای منتقل می‌شوید که هیچ محتوایی در آن نمی‌بینید و یک پیغام خطا به شما نمایش داده می‌شود. به این صفحات بن بست، صفحات ۴۰۴ می‌گویند.

زمانی که صفحه مقصد در دسترس نباشد این پیغام از سمت سرور نمایش داده می‌شود. تصور کنید وارد شهر جدیدی شده‌اید و به دنبال آدرسی هستید، پس از کلی پرس و جو و گذاشتن وقت و انرژی با دنبال کردن آدرس به محلی می‌رسید. که نه تنها مکان مورد نظرتان در آن جا نیست، بلکه یک کوچه بن بست است. در چنین وضعیتی چه حسی و حالی دارید!

لینک‌های شکسته همین گونه است، زمانی که کاربر با شوق و اشتیاق در حال جستجو و وبگردی است. تا صفحه مورد علاقه خودش را پیدا کند، اگر با پیغام خطای ۴۰۴ یا ۵۰۰ سرور روبرو شود چقدر ناامید‌کننده است. پس پیدا کردن و حذف این صفحات بن بست، بسیار در تجربه کاربری مفید و ارزشمند است.

انواع لینک‌های شکسته در سئو :

کلاً لینک‌ های شکسته در سئو، به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم می‌شوند و هر کدام از آن‌ها به نحوه‌ی بر سئو سایت مضر و دردسر ساز هستند.

لینک‌های شکسته داخلی در سئو :

لینک‌ های شکسته داخلی در سئو، به لینک‌های می‌گویند که شما داخل سایت خودتان می‌دهید تا مطالب و صفحات سلیت را به هم متصل کنید، اگر این لینک‌ها باز نشود و عمل نکنند. در این زمان کاربر هیچ محتوایی را مشاهده نمی‌کند و پیغام خطا از سمت سرور دریافت می‌کند. در یک سایت ممکن است تعداد این لینک‌های داخلی شکسته زیاد هستند، زیرا ممکن است ساختار URL سایت را تغییر داده باشید و یا صرفاً اشتباهی رخ داده باشد. اما علت هر چه باشد، پیدا کردن و حذف کردن این لینک‌ها بسیار آسان‌تر است.

دلایل به وجود آمدن لینک‌های شکسته داخلی :

  • ویرایش URL صفحات سایت
  • حذف صفحات سایت و جایگزین نکردن برای آن
  • تغییر ساختار URL سایت
  • از کار افتادن وب سایت

لینک شکسته خارجی در سئو :

لینک شکسته خارجی در سئو، به لینکی می‌گویند که شما به سایتی غیر از سایت خودتان می‌دهید، اما مخاطب به محتوایی مورد نطرش نمی‌رسد و با صفحه ۴۰۴ رو برو می‌شود. فرض کنید وارد سایتی شده‌اید که مطالب خوبی را راجع به آن چه سرچ کرده‌اید نمایش می‌دهد. این وب سایت برای تکمیل و بهتر شدن مطالبش، لینک‌های به سایت‌های خارجی یا فارسی زبان می‌دهد.

حال اگر هر یک از این لینک‌ها هیچ محتوایی به کاربر نشان ندهد به آن لینک شکسته از نوع خارجی می‌گویند. یک پیشنهاد این است که، با وب سایت مقصد تماس بگیرید و آن‌ها را از این مشکل مطلع کنید. آن‌ها ممکن است آن را برطرف کنند، یا ممکن است شما نیز یک فرصت گرفتن لینک از آن‌ها را داشته باشید.

دلایل به وجود آمدن لینک‌های شکسته خارجی :

  • اشتباه تایپی و املائی در نوشتن آدرس صفحه مقصد
  • حذف صفحه مقصد
  • تغییر آدرس صفحه مقصد
بک لینک از لینک شکسته
استفاده از لینک شکسته

تکنیک گرفتن بک لینک با کمک لینک‌های شکسته :

شناسایی لینک‌های شکسته سایت‌های معروف و مرتبط :

فهرستی از وب‌سایت‌های مرتبط که دوست دارید پیوندی از آن‌ها داشته باشید تهیه کنید. لیستی حدود ۳۰ تا ۵۰ سایت که شامل رقبای شما نباشد، آماری از صفحات ۴۰۴ آن‌ها تهیه کنید و با مدیر سایت تماس بگیرید. تا در صورت موافقت به مطالب مهم و پر بازدید شما لینک بدهند.

شناسایی لینک‌های شکسته‌ای رقبا :

یک لیست از پنج وب سایت رقیب که در نتایج جستجوی گوگل رتبه خوبی دارند را تهیه کنید. با استفاده از ابزار‌های تجزیه و تحلیل لینک‌های شکسته مانند Open Site Explorer ، AHrefs ، SEMrush Moz، به راحتی می‌توانید وب سایت رقبا آنالیز کرد. سپس لینک‌های شکسته را شناسایی کنید و یک صفحه مشابه ایجاد کنید. حالا از تمام وب سایت‌هایی که به صفحات شکسته لینک داده‌اند بخواهید تا به جای آن، به صفحه مورد نظر شما لینک دهند. یک تفاوت بین این و روش بالا این است که ما توصیه می‌کنیم شناسایی کنید که کدام رقیبان قبلاً چنین لینک‌های را داشته‌اند.

چرا به لینک‌های شکسته در سئو باید توجه کنیم؟

وجود لینک‌های شکسته چه از نوع داخلی و چه خارجی بسیار برای سئو سایت مضر است. این یک واقعیت است که خزنده‌های گوگل عاشق چرخیدن در صفحات مختلف سایت‌ها و ایندکس کردن هستند. در واقع کار آن‌ها همین است، وقتی وارد وب سایتی می‌شوند از بالا تا پایین سایت را می‌خزند. هر لینکی را مشاهده کردند، باز و ایندکس می‌کنند. زیرا ربات‌های موتور‌های جستجو‌گر مانند گوگل با تجزیه و آنالیز این لینک‌ها می‌توانند ساختار سایت شما را متوجه شوند. حال اگر با صفحات بن بست روبرو شوند چفدر از ارزش وب سایت شما نزد این ربات‌ها کاسته می‌شود؟

مهم‌تر از آن چه تجربه کاربری بدی را برای مخاطبانتان به دنبال دارد. به گفته گوگل، وجود لینک‌های داخلی و خارجی و ساختار آن‌ها از مهم‌ترین ملاک‌ها برای رتبه‌بندی وب سایت‌ها است. پس تلاش کنید تا در نزدیک‌ترین زمان ممکن وب سایت خودتان را از دست این علف‌های هرز نجات دهید. مرگ این صفحات ۴۰۴ سبب رضایت مخاطبین و افزایش ترافیک وب سایت می‌شود.
مهم نیست که چقدر زمان برای جذب مشتریان به سایت خود صرف کرده‌اید، اگر آن‌ها نتوانند به صفحه خرید یا ارائه خدمات دسترسی پیدا کنند. به غیر از از دست دادن درآمد مشتریان را نیز از دست می‌دهید.

چون وقتی یک مشتری ناراضی است، به دوستان خود اطلاع می‌دهد و در نهایت شما نه یک مشتری، بلکه مشتریان بیشتری را از دست خواهید داد. همچنین وقتی که بازدیدکنندگان ناراضی در سایت خود دارید، هر یک از آن‌ها وب سایت شما را ترک می‌کنند و در نتیجه نرخ پرش سایت شما بالا می‌رود. نرخ پرش با زمان ماندگاری مخاطبین در وب سایت مرتبط است. اگر نرخ پرش وب سایت شما بالا باشد، کل سایت برای موتور جستجوی گوگل بی‌ربط به نظر می‌رسد.

پیدا کردن لینک‌های شکسته وب سایت:

روش‌های مختلفی برای پیدا کردن لینک‌های شکسته وب سایت‌ها وجود دارد، که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم :

چک کردن دستی تمام صفحات سایت:

همه صفحات سایت را یکی یکی چک کنید و بررسی کنید که همه آن‌ها محتوای قابل قبول به کاربر نمایش می‌دهد. البته این کار زمان بر است.

کمک گرفتن از ابزار سرچ کنسول گوگل یا گوگل آنالیتیکس:

گوگل سرچ کنسول(Google Search Console) یکی از بهترین ابزار‌های سئو رایگان در سراسر جهان است. با این حال، بسیاری از صاحبان وب سایت نمی‌دانند چه مقدار اطلاعات ارزشمند در داده‌های کنسول جستجو پنهان شده است. از این گذشته، GSC نه تنها به شما در تشخیص مشکلات سئو سایت کمک می‌کند. بلکه مهمتر از آن، به شما کمک می‌کند تا محتوای خود را تجزیه و تحلیل کنید و ترافیک ارگانیک خود را بهبود بخشید. برای پیدا کردن به بخش converage بروید و لیستی از صفحات ۴۰۴ وب سایتتان را مشاهده کنید.

همچنین با استفاده از قسمت Page analytics گوگل آنالیتیک، می‌تواند گزارش‌های متنوعی راجع به وب خودتان دریافت کنند. این گزارش مربوط به صفحات مختلف سایت است. با کمک این گزارش‌ها می‌توانید متوجه شوید نرخ کلیک و بازدید کدام صفحات بیشتر است. و علاوه بر آن امکان شناسایی صفحات مرده نیز وجود دارد. همچنین این ابزار کاربردی به شما اطلاع داده می‌شود که کدام لینک‌های شکسته مهم‌تر هستند.

لینک شکسته سئو
پیدا کردن لینک های شکسته

استفاده از افزونه‌های موجود در گوگل کروم یا افزونه‌های وردپرسی مانند رنک مث، یوآست:

در حال حاضرافزونه یوآست (Yoast) از معروف‌ترین و پر استفاده‌ترین افزونه‌های وردپرسی است. در سراسر جهان حدود ۵۰۰۰۰۰۰ این افزونه دوست‌داشتنی را نصب کرده‌اند. اما این افزونه امکانات گسترده‌تری دارد که برای کار با آن باید از نسخه پرمیوم استفاده کرد و رایگان نیست. یک افزونه جدید نیز وجود دارد به نام رنک مث که طرفداران زیادی دارد. زیرا خیلی از امکانات آن هزینه‌ای را برای مدیران سایت به همراه ندارد. هر دوی این افزونه‌های پر کاربرد به شما در شناسایی صفحات ۴۰۴ وب سایتتان به شما کمک می‌کنند.

کمک از برنامه‌های مانند Screaming Frog :

اسکریمینگ فورگ یک خزنده تقریباً رایگان است، این ابزار بسیار کاربردی می‌تواند به شما برای شناسایی لینک‌های شکسته سایت کمک کند. حدود پانصد صفحه ۴۰۴ را به صورت رایگان برای شما پیدا می‌کند وتحت سیستم عامل ویندوز کار می‌کند. با استفاده از این ابزار رایگان می‌توانید فاکتور‌های مهم سئوی سایت خود، نظیر وضعیت لینک‌ها، تصاویر، عناوین، توضیحات و … را بررسی نمایید. سپس در صورت نیاز اقدامات لازم به جهت رفع مشکل را انجام دهید. بسته به نوع محتوا و سرعت اینترنت شما، سرعت خزش آن متفاوت است.

استفاده از سایت‌های مانند Online Broken Link Checker Tool یا BrokenLinkChecker :

وب سایت‌های وجود دارند که امکان پیدا کردن این صفحات بن بست را به شما می‌دهند، از جمله BrokenLinkChecker با وارد شدن به این سایت قسمتی وجود دارد که باید نام دامنه سایت خودتان را وارد کنید. بعد از انجام این کار کد امنیتی را وارد می‌کنید و سپس دکمه پیدا کردن را انتخاب می‌کنید. این وب سایت در کوتاهترین زمان ممکن لیستی از صفحات وب سایت شما که ارور۴۰۴ دارند را نمایش می‌دهد.
اگه سایت شما زیاد بزرگ نیست، وبلاگ‌ها و وب سایت‌های خودتان را با کمک Online Broken Link Checker Tool به شکل رایگان بررسی کنید تا از لینک‌های مرده مطلع شوید. از جمله امکانات خوب این سایت توانایی شناسایی ۳۰۰۰ صفحه ۴۰۴ بدون پرداخت هزینه است. این سایت مفید لینک‌های شکسته خارجی و داخلی را نمایش می‌دهد و نحوه کار کردن با آن بسیار آسان است. تنها کاری که نیاز است انجام دهید این است که وارد سایت شوید و آدرس url سایت خودتان را وارد کنید و دکمه پیدا کردن را بزنید.
اگر به کمک دستی، ابزار، افزونه، برنامه یا سایت آدرس این صفحات را پیدا کردید، حال چه کاری باید انجام دهید تا از شر این لینک‌های شکسته ر‌هایی پیدا کنید؟

اصلاح لینک شکسته
روش های اصلاح لینک شکسته

چگونه لینک‌ها شکسته را اصلاح کنیم :

لینک‌های شکسته شما را به صفحات ارور ۴۰۴ انتقال می‌دهند، اما برای جلوگیری از این کار دو پیشنهاد برای شما داریم.

اولین راه: بدون شک همه سایت‌ها نیازمند هستند تغییراتی را درون آن‌ها انجام دهید. وقتی قسمتی از سایت را حذف می‌کنید سبب ایجاد چنین صفحاتی می‌شوید. پس به جای حذف محتوا، آن را ویرایش کنید. تا هم تغییرات خود را اعمال کرده باشید و هم کاربران با صفحات بن بست روبرو نشوند.
دومین راه: اگر آدرس url صفحات سایت بنا به هر دلیلی تغییر کرد، اما محتوا هنوز در سایت موجود باشد از ریدایرکت استفاده کنید. در واقع ریدایرکت کردن یعنی انتقال آدرس یک صفحه به صفحه دیگر است. با استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ کاربران به صفحات جدید هدایت می‌شوند، و دیگر خبری از صفحات بن بست نیست.

کلام آخر :

دیدید که این صفحات چقدر در سئوی سایت تأثیر مخرب دارند. البته نحوه بهره‌برداری از صفحات ۴۰۴ دیگر وب سایت‌ها را نیز مورد بررسی قرار دادیم. ‌امید است که این مقاله برای شما مفید باشد. به نظر شما چه راه‌های دیگری برای پیدا کردن و حذف این لینک‌های شکسته وجود دارد؟ نظرات محترم تان را با ما به اشتراک بگذارید.

نویسنده
حسین جدیدی
حسین جدیدی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *