چگونه هاست host مناسب انتخاب و تهیه کنیم؟

انتخاب هاستhost
چکیده مطلب
در این مقاله به معرفی هاست و انواع آن پرداختیم، در ادامه نیز چندین معیار مهم و کاربردی را برای گرفتن تصمیم بهتر ذکر کردیم.
دسترسی آسان به مطالب

برای طراحی سایت نیاز به دو مولفه مهم هاست host مناسب و دامنه با ارزش بالا داریم، بدون خریداری و اتصال این دو به هم هیچ وب سایت فعالی نخواهیم داشت. برای آشنایی بیشتر پیشنهاد میشود مقاله هاست و دامنه چه تاثیری در رشد سایت ما دارد را مطالعه بفرمایید. این تصمیمی نیست که به آسانی گرفته شود، نیاز به تحقیق و تهیه چک لیست نیازها است. بعد از درک نیازهای واقعی وب سایتتان و با شناخت معیارهای مهم، این امکان وجود دارد تا بهترین انتخاب را انجام دهیم. در این مقاله به بررسی هاست مناسب و معیارهای مهم یک سرور مناسب میپردازیم. با ما همراه باشید تا در پایان این مطلب ببینید برای بهترین انتخاب چه کارهای را باید انجام دهید.

معرفی هاست
هاست host

هاست hostچیست؟

برای رسیدن به جواب سوال چگونه هاست مناسب انتخاب و تهیه کنیم؟، نیاز است بدانیم اصلا هاست چیست و چه کاربردی دارد؟. هاست (سرور) یا همان Hosting ، یک فضای است که در اختیار هر وب سایت قرار داده میشود. با این فضا، مدیران سایت اطلاعات وب سایت را بر روی آن قرار میدهند تا کاربران به آن ها دسترسی پیدا کنند. این هاستینگ ها، کامپیوترهای قدرتمندی هستند که شبانه روز روشن هستند تا پاسخ گویی مخاطبین وب سایت باشند و همچنین از این داده ها مراقبت میکنند.

به زبان ساده اگر آدرس وب سایت یا همان نام دامنه خود را به عنوان یک آدرس خیابان در نظر بگیریم، می توانید هاست را به عنوان خانه تصور کرد. همه میزبان های وب یکسان نیستند و دارای خصوصیات منحصر به فردی هستند. با شناخت مزایا و معایب هر یک از آن ها می توانیم هاست مناسب را تهیه و انتخاب کنیم.

انتخاب هاست host :

چگونگی انتخاب هاست host مناسب و تهیه آن سوال بسیاری از مدیران وب سایت ها است، فرقی نمیکند که اولین یا پنجاه امین وب سایت شما است، شما باید مطمئن شوید که این میزبان وب تمام ویژگی های مورد نیاز شما را دارد. هنگامی که متوجه شویم به دنبال چه چیزی هستیم، کاملاً در موقعیت مناسبی قرار میگیریم.

انتخاب یک هاست با کیفیت سبب میشود تا اطلاعات ذخیره شده که شامل تصاویر، ویدیوها، کدهای HTML و CSS و غیره است به بهترین شکل به مشتریان نمایش داده شود. در واقع بدون میزبان وب، وب سایت شما قادر نیست به اینترنت متصل شود تا همگان آن را ببینند.

هاستینگ نه تنها یک عنصر ضروری برای راه اندازی هر وب سایتی است، بلکه بر سئو سایت نیز بسیار تاثیر گذار است. قبل از انتخاب یک سرویس میزبانی مناسب، نیاز است درباره انواع هاستینگ اطلاعاتی داشته باشید.

انواع هاست
معرفی انواع هاستhost

انواع هاست host :

برای انتخاب و تهیه هاست host مناسب نیاز است با انواع هاستینگ و مزایا و معایب هر کدام از آن ها آشنا شوید. در این جا به معرفی برخی از پرکاربردترین آن ها میپردازیم.

هاست اشتراکی :

هاست اشتراکی یکی از انواع هاستینگ مناسب است که تهیه و انتخاب آن با قیمت پایین تری امکان پذیر است. در این نوع هاست host یک سرور بین تعداد زیادی از کازبران تفسیم میشود، کاربران از فضا، پهنای باند و دیگر منابع اشتراکی استفاده میکنند. از جمله معایب این سرویس میزبانی میتوان به محدودیت فضا، پهنای باند، سرعت پایین و امنیت و پایداری کم اشاره کرد. اما با توجه به قیمت پایین آن برای شروع کار وب سایت های که دارای بازدید نسبتا پایینی دارند بسیار مناسب است.

هاست مجازی یا VPS :

چگونه هاست مجازی یا VPS را تهیه و انتخاب کنیم؟ دراین نوع هاستینگ نیز مانند اشتراکی فضای سرور بین کاربران تقسیم میشود، اما تعداد کاربران محدود است. تهیه این نوع هاستینگ برای وب سایت های که ترافیک نسبتا بالایی مانند فروشگاهی و اجتماعی مناسب است. به دلیل تعداد کاربران کم، سرور از پایداری بالای برخوردار است.

هاست اختصاصی :

تهیه و انتخاب هاست host اختصاصی مناسب وب سایت های است که ترافیک و امنیت بالای را مد نظردارند. قیمت این نوع هاستینگ به مراتب زیاد است، اما در مقابل امنیت و انعطاف پذیری بالای دارند. در هاست اختصاصی کاربر یک سرور را با همه منابع از جمله پهنای باند، فضا و دیگر امکانات شخصا در اختیار میگیرد.

هاست ابری :

تهیه و انتخاب هاست host میزبانی ابری مناسب وب سایت های است که مخاطبین خارجی دارند. در این نوع هاستینگ اطلاعات سایت در میزبان های متفاوت مجازی وب که در تمام نقاط جهان قرار دارند، ذخیره میشود. در این نوع سرور کاربران خارجی سریع تر به میزبان وب متصل میشوند و تجربه کاربری بهتری را به دنبال دارد، اما در مقابل امنیت پایین تری دارد.

هاست مدیریت شده :

چگونه هاست host مدیریت شده مناسب را تهیه وانتخاب کنیم؟ این هاست چه مزایای دارد؟. انتخاب هاست مدیریت شده مناسب افرادی است که وقت یا مهارت لازم برا مدیریت سرور را ندارند. زیرا در این روش علاوه بر اجاره یک میزبان وب اختصاصی از پشتیبانی هاستینگ نیز برخوردار میشوید.

نکات مهم هاستhost
نکات مهم در انتخاب هاست host مناسب

نکات مهم در انتخاب هاست مناسب :

نکات مهم در چگونگی انتخاب و تهیه هاست مناسب بسیار متنوع هستند، به همین علت انتخاب صحیح معضل بسیاری از مدیران وب سایت ها است. پیشنهاد می شود برای بهره برداری بهتر بر روی نکات اصلی مانند میزان فضای هاست، پهنای باند، میزان هم خوانی امکانات با نیازها و غیره تاکید داشته باشید.

در ادامه به برخی از نکات مهم در این زمینه را معرفی می کنیم. از مهم ترین نکات در جواب سوال چگونه هاست مناسب انتخاب و تهیه کنیم این است که :

مطابقت نیازهای وب سایت با امکانات هاست :

برای رسیدن به جواب سوال چگونه هاست مناسب انتخاب و تهیه کنیم ، بهتر است بنشینید و فهرستی از نیازهای خود تهیه کنید . پس از آن، با مقایسه لیست نیاز های وب سایت با امکانات هاستینگ، می توانید به راحتی تصمیم بگیرید. به عنوان نمونه برخی از کسب و کارهای آنلاین سرعت و ذخیره سازی را در اولویت فرار میدهند.

در عوض سایت های فروشگاهی پهنای باند و امنیت بیشتر برایشان مهم است. در آخر، به سیستم مدیریت محتوایی که می خواهید برای سایت خود استفاده کنید فکر کنید. وردپرس حدود 60 درصد از بازار سیستم مدیریت محتوا را به خود اختصاص داده است، بنابراین بسیاری از شرکت های هاستینگ خدماتی را ارائه می دهند که به طور خاص برای پلتفرم طراحی شده اند.

میزان زمان آپتایم :

برای این که هاست مناسب انتخاب و تهیه کنیم، یکی از خدمات حیاتی بررسی کنید این میزان زمان آپتایم میزبان وب است. این امر تاثیر زیادی بر جذب مخاطب و میزان قابل اعتماد بودن خدمات هاستینگ دارد. آپتایم (Uptime)، میزان زمانی که وب سایت بدون هیچ مشکلی در دسترس کاربران اینترنت قرار میگیرد. این زمان به درصد نمایش داده میشود، واضح است که میزبان وب که سایت شما را اغلب موارد نمایش نمی دهد اصلا مناسب نیست.

هاست ایرانی یا خارجی :

از دیگر معیارها برای انتخاب و تهیه هاست مناسب ایرانی و خارجی، توجه به موقعیت مکانی کاربران وب سایت است. هاست host ایرانی با سرعت بالا برای جذب مخاطبین ایرانی بسیار مناسب است. اما در مقابل هاستینگ خارجی برای مدیران وب که به بهبود تجربه کاربری و سئو سایت اهمیت ویژه ای می دهند بسیار کارآمدتر است.

دلیل این امر تبلیغات زیاد و پوچ شرکت های میزبان وب ایرانی است. البته شرکت های ایرانی نیز وجود دارند که با نبود اسم و رسم، اما خدمات قابل قبولی ارئه می دهند.

بررسی ویژ گی های اولیه هاست :

برای رسیدن به جواب سوال چگونه هاست مناسب انتخاب و تهیه کنیم، همان گونه که قبلاً ذکر کردیم که انواع مختلفی از هاست وجود دارد. اگر نیازهای وب سایتتان را اولویت بندی کنید، بهتر می توانید این مرحله خاص را طی کنید. برخی از هاست ها خدمات بسیار کلی ارائه می دهند، در حالی که برخی دیگر ممکن است ویژگی های خاصی را ارائه دهند که می تواند وظایف مدیران وب سایت را بسیار آسان کند.

خواندن نظرات روش عالی دیگری برای تعیین اینکه آیا یک میزبان وب معین آنچه سایت شما نیاز دارد را ارائه می دهد یا خیر است. مشتریان معمولاً در بخش نظرات آنلاین صادق هستند.

امکان ارتقا :

برای انتخاب وتهیه هاست مناسب هنگامی که وب سایت را راه اندازی میکنید، باید به امکان ارتقا و رشد سایتان دقت کنید. ممکن است با موقعیت هایی مواجه شوید که بخواهید ویژگی های جدیدی اضافه کنید. بنابراین، بررسی آنچه میزبان وب ارائه می دهد در این مرحله ارزشمند است.

ازجمله این تغییرات می توان به گواهی SSL یا آدرس های ایمیل سفارشی، به فضای ذخیره سازی و سایر منابع اضافه و غیره اشاره کرد. در هر صورت پیش بینی این ویژگی های جدید از غافلگیری های ناخواسته در آینده جلوگیری کنید.

هاست مناسب
هاست مناسب با پشتیبانی منظم

انتخاب هاست مناسب با توجه به بکاپ گیری منظم :

از نکات مهم برای این که چگونه هاست مناسب انتخاب و تهیه کنیم این است که به بکاپ گیری منظم و روزانه اهمیت دهیم. اگر این پشتیبان گیری منظم وجود داشته باشد، در صورت بروز مشکل و یا خرابی پایگاه داده سایت دیگر هیچ نگرانی وجد ندارد. زیرا در کمترین زمان امکان بازگردانی همه یا بخشی از اطلاعات وجود دارد.

میزان فضای هاست :

معیار دیگر برای چگونه هاست مناسب انتخاب و تهیه کنیم این است که به میزان فضای هاست با توجه به نیازهای وب سایت اهمیت دهیم. دقت کنید که فضای نامحدود هاستینگ تنها یک تبلیغ جذب کننده است و اصلا واقعیت ندارد. اکثر شرکت های ارئه دهنده این خدمات، سرویس های کاربران را محدود میکنند.

پشتیبانی وب سایت :

از دیگر معیارها برای اینکه هاست مناسب انتخاب و تهیه کنیم، توجه به پشتیبانی است. شرکت های خدمات هاستینگ امکانات پشتیبانی را از طریق ایمیل، تلفن، گفتگوی آنلاین و غیره در اختیار کاربران خود قرار میدهند. بهترین پشتیبانی باید شامل انواع روش های ارتباط با سرعت و کیفیت بالا باشد.

امکان چندین دامنه اضافه ( اد آن دامین ) :

برای انتخاب و تهیه هاست مناسب به این نکته دقت کنید که اکثر وب سایت ها بعد از مدتی نیاز دارند برای ارئه خدمات گوناگون به مخاطبین، نیاز دارند یک سایت دیگر با دامنه جدید راه اندازی کنند. به همین علت خریداری هاستی که امکان اضافه کردن چندین دامنه دارد، از همان ابتدا راه کار مناسبی است. با این کار شما میتوانید بدون هزینه اضافی برای خرید هاست جدید، اد ان دامین های خود را به همان هاست قبلی اضافه کنید.

امکان دوره تست رایگان :

برای دانستن اینکه چگونه هاست مناسب انتخاب و تهیه کنیم، یک نکته ظریف یعنی امکان دوره تست رایگان وجود دارد. این دوره نشان میدهد که یک شرکت چقدر به خدماتش اطمینان دارد، همچنین یکی از بهترین راه ها برای بررسی امکانات وخدمات شرکت ها توسط مشتریان است.

علاوه بر آن قبل از خرید بررسی کنید که پس از اتمام این دوره شرایط استرداد وجه چگونه است؟بهترین شرکت خدمات دهنده باید بازگشت پول مشتری را در هر زمانی از این دوره تضمین کند.

تهیه هاست host
هاست host مناسب برنامه نویسی

انتخاب و تهیه هاست مناسب با توجه به سیستم برنامه نویسی :

برای این که هاست مناسب تهیه و انتخاب کنیم، باید در قدم اول مشخص کنید که از چه نوع هاستی متناسب با سیستم برنامه نویسی وب سایت ، می خواهید استفاده کنید. هاست ویندوز، لینوکس یا وردپرس، البته اگر از سیستم مدیریت محتوا وردپرس استفاده میکنید بهترین گزینه هاست وردپرس است.

انتخاب هر کدام از هاست ها به سیستم برنامه نویسی وب سایت شما وابسته است. میزبان وب وردپرس از نمونه های محبوب در بین کاربران است، زیرا تعداد زیادی از وب سایت ها با این cms راه اندازی میشود. هاستینگ وردپرسی از انواع نرم افزارهای خاص برای هم خوانی بیشتر با سایت های وردپرسی استفاده می کند، این کار سبب افزایش سرعت و عملکرد وب سایت میشود. هاست وردپرس بدون دردسر و با کارایی بالا می تواند به شما در رشد کسب و کارتان کمک کند.

بررسی ضمانت های هاست host :

برای انتخاب و تهیه هاست مناسب به این نکته دقت کنید که شما هرگز نمی دانید زمانی که شروع به ساخت وب سایت خود کنید در آینده چه اتفاقی می افتد. اگر از هاست خود راضی نباشید یا کلا نظر خود را در مورد سایت تغییر دادید، بررسی ضمانت های هاست و بازپرداخت وجه ضروری است. بهتر است که بدانید شرکت خدمات هاستینگ چه چیزی را تضمین می‌کند و مسئولیت چه چیزی را بر عهده نمی‌گیرد.

نکته پایانی :

چگونه هاست مناسب انتخاب و تهیه کنیم، به مقایسه عوامل کلیدی وابسته است. البته این عوامل اصلی بسته به نیاز شما متفاوت است، برخی قیمت ثبت‌نام و تمدید، نیازهای فنی، تنظیمات مدیریتی و سهولت استفاده و راه اندازی، سفارشی سازی یا بسیاری از موارد دیگر برایشان اهمیت دارد.
به نظر شما قبل از خرید یک میزبان وب مناسب باید به چه نکاتی توجه کرد؟، نظرات ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

نویسنده
حسین جدیدی
حسین جدیدی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *